LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ushtrimet para gjumit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj pas stërvitjes?

10 Prill 2021, 12:51, Lifestyle CNA
Ushtrimet para gjumit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj pas

Nëse akoma mendoni se ushtrimet fizike para gjumit nuk janë të këshillueshme, e keni gabim. Shkenca mbështet ushtrimet fizike para gjumit dhe dëshmon se ato janë po aq të shëndetshme dhe efikase sa ato të mëngjesit. Provoni të bëni ushtrime para gjumit dhe do të vini re se nuk do ta ndryshoni këtë rutinë. Meqenëse jo të gjithë kemi kohë për stërvitje në mëngjes, lexoni për të zbuluar përfitimet e ushtrimeve gjatë pasdites.

Mund të bëni stërvitje më të vështira gjatë ditës.

Nëse keni ndjerë ndonjëherë një shpërthim të papritur energjie në pasditen e vonë, ka një arsye për këtë. Vetëm mos harroni se sa aktiv ishit para gjumit në fëmijëri. Kjo është për shkak se temperatura e trupit tuaj rritet midis 14:00 dhe 18:00 . Kjo bën që të përpiqeni më shumë për tu strërvitur.Për më tepër, nëse jeni vrapues, mendoni të dilni për vrapim në mbrëmje.

Ju mund të flini më mirë.

Ushtrimi para gjumit në të vërtetë përmirëson cilësinë e gjumit. E keni më të lehtë të futeni në një gjumë të thellë, sipas studiuesve në  ETH Zurich . Për më tepër, nuk ka pasur prova se ushtrimet fizike ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit. Sidoqoftë, është më mirë të qëndroni larg stërvitjeve HIIT, pasi ato janë ato që mund të ndikojnë në mbylljen e syve tuaj.

Muskujt tuaj mund të formohen më shpejt.

Raporti i testosteronit dhe kortizolit është më i miri në mbrëmje për rritjen e muskujve . Edhe pse është më e lartë në mëngjes, efektet e ndërtimit të muskujve funksionojnë në maksimum kur perëndon dielli. Eshtë më mirë të përqendroheni në  vrapime në distanca të gjata ose stërvitje më të gjata, por më të buta për të përfituar sa më shumë.

Ju mund të lironi stresin e akumuluar.

Ndonjëherë është e vështirë të biesh në gjumë për shkak të të gjitha emocioneve dhe mendimeve që kemi. Në këtë rast, ushtrimet para gjumit ose joga janë opsionet më të mira. Një përmbledhje zbuloi se praktikimi i yogës para gjumit ju ndihmon të flini më herët . Dihet gjithashtu që zvogëlon stresin dhe ankthin si dhe ngadalëson mendjen dhe thellon frymën tuaj. Kjo e fundit lejon më shumë oksigjen në trupin tuaj, duke ju bërë kështu të ndiheni më të relaksuar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga