LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Google Maps ju lejon të paguani për parkim dhe të rezervoni bileta treni

20 Shkurt 2021, 13:19, Tech CNA
Google Maps ju lejon të paguani për parkim dhe të rezervoni

Karakteristikat e reja të ?Hartave Google? do të ndihmojnë përdoruesit të paguajnë paraprakisht për parkimin dhe biletat e trenit. Karakteristika e biletës së parkimit fillon fillimisht në një numër qytetesh të SH.B.A.-së por shpresojmë se do të degëzohet në të gjithë botën.

Kompania ka bashkëpunuar me ParkMobile dhe Passport për të lejuar disa përdorues të SH.B.A.-së të paguajnë në metra parkimi madje pa lënë makinën. Kur një përdorues arrin në një vend ku kërkohet pagesa, një buton ‘Paguaj për Parkim’ që shfaqet në Google Maps.

Thjesht duhet të futni numrin e njehsorit dhe informacionin tuaj të pagesës dhe të gjitha janë bërë. Përdoruesit gjithashtu do të jenë në gjendje të zgjasin kohën e njehsorit përmes aplikacionit Google Maps. Karakteristika është e disponueshme tani për përdoruesit e Android në 400 qytete në qytetet e SHBA dhe duhet të vijë së shpejti në iOS.

Funksioni i Google “paguaj për një biletë treni” në Maps thuhet të jetë një bashkëpunim me “mbi 80 agjenci tranziti në të gjithë botën”. Përdoruesit duhet të jenë në gjendje të paguajnë menjëherë për një biletë treni me çfarëdo mënyre pagese virtuale që kanë vendosur në telefonin e tyre.

Me gjasë do të vijë së pari në Android para se të hapet një version i Apple.Kjo veçori do të nisë në “javët e ardhshme” por vendndodhjet e sakta nuk janë përmendur./ CNA.al

Lajmet e fundit nga