LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Australia nuk frikësohet nga ndalimi i lajmeve nga Facebook

19 Shkurt 2021, 13:20, Tech CNA
Australia nuk frikësohet nga ndalimi i lajmeve nga Facebook

Kryeministri Australian Scott Morrison ka thënë se qeveria e tij nuk do të frikësohet nga Facebook duke bllokuar burimet e lajmeve për përdoruesit. Ai e përshkroi lëvizjen e Australisë ?jo miqësore” si arrogante dhe zhgënjyese.

Facebook po i përgjigjet një ligji të propozuar që do të bënte që gjigantët e teknologjisë të paguajnë për përmbajtjen e lajmeve në platformat e tyre.Ai thotë se legjislacioni “keqkupton thelbësisht” marrëdhënien midis platformës dhe botuesve.

Australianët të enjten u zgjuan për të zbuluar se faqet në Facebook të të gjitha faqeve lokale dhe globale të lajmeve ishin të padisponueshme. Njerëzit jashtë vendit nuk janë gjithashtu në gjendje të lexojnë ose të përdorin ndonjë botim Australian të lajmeve në platformë. Disa faqe qeveritare të shëndetit dhe urgjencës u bllokuan gjithashtu. Facebook më vonë pohoi se ky ishte një gabim dhe shumë nga këto faqe janë përsëri në internet.

Të dy Google dhe Facebook kanë luftuar ligjin, duke thënë se ai “penalizon” padrejtësisht platformat e tyre. Sidoqoftë, në ndryshim nga Facebook, Google ka nënshkruar ditët e fundit marrëveshje pagese me media kryesore Australiane. Veprimi i Facebook erdhi disa orë pasi Google pranoi të paguante News Corp të Rupert Murdoch për përmbajtjen nga faqet e lajmeve në të gjithë perandorinë e saj mediatike./ CNA.al

Lajmet e fundit nga