LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga koncesionet korruptive, te aleancat me krimin/ Këshillat që mund ti japë Rama “trashëgimtarit” të tij në PS

10 Tetor 2020, 09:00, Politikë CNA

Pasditen e djeshme u zhvillua Asambleja e Partisë Socialiste, ku ajo që ra në sy ishte një kryeministër që bën vetëm propagandë, që në gati tre orë fjalim më shumë ironizoi opozitën, sesa foli për arritje të shtatë viteve qeverisje. Gjë e cila tregon qartë se Rama qeveris me propagandë, dhe jo me punë.

Por, përtej atyre që tha Rama në Asamblenë e PS-së, ndërsa iu përgjigj interesit të gazetarëve, ndër të tjera Rama është pyetur edhe në lidhje me një rikthim të mundshëm në PS të ish-kryeministrit Fatos Nano.

Rama tha se Nano i ka dhënë PS-së çfarë kishte për të dhënë dhe tani merr këshilla nga ai, ashtu siç do të japë edhe ai pasi të largohet nga partia.

?Fatos Nano s?ka nevojë të kandidojë, është lider historik i PS. I ka dhënë çka patur dhe tani jep me zemërgjërësi eksperiencën e tij me këshilla. Siç do bëj unë kur të mos jem më kryetar.?, u shpreh Rama.

Por çfarë këshillash do të japë Rama?

Nëse do të fillonim të numëronim ?bëmat? e Ramës në krye të PS-së, ato janë të pafundme. Por, ne po ndalemi të ?arritjet? e tij më të mëdha, që do ti shërbejnë si këshilla ndaj atij që do ta pasojë në krye të PS.

Së pari Rama do ta mësojë sesi shkatërrohet një forcë politike, sesi ?vritet? elita dhe logoja e saj, për të sjellë në pushtet një ?Rilindje? dhe ?99-çat? e saj.

Së dyti, ajo që është në fakt edhe më e rëndësishmja, Edi Rama do të mësojë ?trashëgimtarin? e tij, sesi të bëjë koncesione dhe PPP korruptive.

Një ndër rastet më skandalozë dhe më flagrante është ai i inceneratorëve.  

Koncesione, Partneritete Publik-Privat, tendera, korrupsion, skandale, akuza të pafundme janë hedhur në lidhje me një grup biznesmenësh dhe qeverinë shqiptare për përpunimin e mbetjeve, e cila fillon në Elbasan, shkon në Fier dhe përfundon në Tiranë.

Kujtojmë këtu se CNA.al ka publikuar një dosje të plotë investigative, në lidhje me inceneratorët, kompanitë dhe personat e përfshirë.

Disa qindra milion euro, ku ndërlidhen të njëjtët emra, të njëjtët personazhe, por me emra kompanish të ndryshme, të cilat fillojnë në Tiranë, përfundojnë në Maltë dhe në Hollandë. Personazhe me emra të ndryshuar, dhe me të kaluar të dyshimtë. Të akuzuar si pjesë e grupeve kriminale, por në kompanitë e lidhura me njëra-tjetrën, nuk mungojnë edhe ish-menaxher lokalesh, juristë, persona pa asnjë aktivitet biznesi që në një moment të caktuar shpërthejnë dhe marrin koncesione qindra million euro, përfshirë televizione, politikanë, biznesmenë.

Një tjetër arritje që nuk mund të lihet pa ja kujtuar Ramës është mbulimi i Shqipërisë me hashash. E ndërsa më parë kishim një Lazarat me kanabis, sot kemi pothuajse gjithë Shqipërinë dhe merita për këtë I shkon kryeministrit tonë.

Suksesi i Edi Ramës është edhe futja në parlament e personave me rekorde kriminale.

Po ashtu Rama mund të këshillojë trashëgimtarin e tij sesi bëhet aleanca me Like hajdutin, që e mori nga rruga, e bëri kryeparlamentar dhe më pas president.

Ka shumë këshilla Rama, që mund t?ia japë ?trashëgimtarit? të tij në krye të PS-së. Këto që përmendem ne më lart, janë vetëm disa prej tyre./ CNA.al

Skandali 22 milionë euro/ Incenerator apo kaldajë me naftë në Elbasan?!

Skema korruptive e koncesionit të inceneratorëve/ Rama shënon ?autogol?, deklarata që ?fundos? kryeministrin dhe kryebashkiakun

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Lajmet e fundit nga