LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vaksina kundër koronavirusit/ Cilat janë katër llojet e ndryshme dhe kur mund të jenë gati

31 Korrik 2020, 10:25, Lifestyle CNA
Vaksina kundër koronavirusit/ Cilat janë katër llojet e ndryshme

Vaksina kundër koronavirusit konsiderohet gjerësisht si shansi më i mirë për të rikthyer jetën në normalitet. Masat e distancimit shoqëror dhe bllokimit mund të mbeten realitet derisa kërcënimi i sëmundjes të ketë kaluar, dhe kjo ka të ngjarë të ndodhë vetëm kur të gjendet një vaksinë efektive.

Më shumë se 140 ekipe studiuesish dhe shkencëtarësh në të gjithë botën po garojnë për të zhvilluar një vaksinë të sigurt dhe efektive kundër Covid-19. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka nënshkruar marrëveshje për katër vaksina të ndryshme të mundshme të koronavirusit , duke kryer një total prej 250 milion doza. Të katër vaksinat eksperimentale funksionojnë në një mënyrë paksa të ndryshme, dhe janë në faza të ndryshme të prodhimit. Ja çfarë duhet të dini.

GSK dhe Sanofi

Qeveria kohët e fundit ka nënshkruar një marrëveshje deri në 60 milion doza të një vaksine koronavirus që po zhvillohet nga gjigantët farmaceutikë GlaxoSmithKline dhe Sanofi. Të dy kompanitë janë duke punuar në partneritet, duke krijuar një vaksinë të bazuar në teknologjinë rekombinante të bazuar në proteina. Testimet tek njerëzit do të fillojnë në shtator. Sanofi tha se miratimi rregullator mund të arrihet në gjashtë muajt e parë të 2021, nëse gjykimet janë të suksesshme.

Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca

Qeveria gjithashtu ka nënshkruar për 100 milion doza të vaksinës të zhvilluara nga Universiteti Oxford dhe ndërmarrja farmaceutike britaniko-suedeze AstraZeneca.Kreu i shkencëtarit të OBSH-së, Soumya Sëaminathan, ka thënë se vaksina e Oxford / AstraZeneca, e quajtur ChAdOx1, është kandidati më i përparuar. Është bërë nga një virus i gjeneruar gjenetikisht. Faza një dhe dy e provave klinike tashmë janë realizuar, dhe faza e tretë dhe e fundit e zhvillimit është duke u zhvilluar në Brazil Nëse vaksina tregohet të jetë efektive, ajo do t’i dorëzohet Agjencisë Rregulluese të Produkteve dhe Kujdesit Shëndetësor Britanik (MHRA) deri në fund të vitit 2020.

BioNtech dhe Pfizer

BioNtech dhe Pfizer po zhvillojnë një vaksinë që injekton një pjesë të kodit gjenetik të koronavirusit tek pacientët. Shpresohet se kjo do të nxisë një përgjigje imune dhe trupi do të zhvillojë antitrupa kundër pjesëve specifike të virusit. Faza 2/3 provat klinike, të dizajnuara për të vlerësuar sigurinë, efikasitetin dhe dozimin optimal të vaksinës, kanë filluar në Shtetet e Bashkuara. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është angazhuar në 30 milion doza

Valneva

Më në fund, qeveria ka siguruar qasje në 60 milion doza të vaksinës së kompanisë bioteknike Valneva. Përdor një version joaktiv të koronavirusit, dhe pritet të fillojë provat klinike para fundit të vitit 2020. Mund të marrë miratimin rregullator në gjysmën e dytë të 2021 Investimi në lloje të ndryshme të vaksinave nga ekipe të ndryshme maksimizon shanset që një të ketë sukses. Nëse një vaksinë efektive është gjetur dhe aprovuar, punëtorët me përparësi të lartë shëndetësore dhe të kujdesit shoqëror dhe ata me rrezik më të madh të sëmundjes do të jenë me përparësi.Vaksina më pas do të shpërndahet në pjesën tjetër të popullatës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga