LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Italia i kthen “nderin” Shqipërisë / Sot zbarkon delegacioni italian për përballimin e situatës nga Covid

30 Korrik 2020, 08:18, Lifestyle CNA
Italia i kthen “nderin” Shqipërisë / Sot zbarkon

Pas situatës së krijuar ditëtët e fundit nga koronavirusi në Shqipëri, Italia do të ofrojë ndihmë në sistemin shëndetësor të vendit tonë.

Gjashtë ekspertë italianë pritet të vijnë sot në Shqipëri dhe do të qendrojnë 14 ditë për të dhënë kontributin e tyre. Lajmi është bërë i ditur dy ditë më parë nga Presidenti i rajonit të Puglias Michele Emiliano, i cili ka deklaruar se ka folur dhe me kryeministrin Edi Rama dhe i ka ofruar vendit tonë asistencë në sistemin shëndetësor.

?Kam folur me Edi Ramën. I kemi ofruar asistencë në sistemin shëndetësor. Task Forca jonë do të ushtrojë kontrolle dhe ndër-kufitare. Task forca jonë do të niset në Shqipëri sapo të mbyllë procedurat. Ndihma me qëllim parandalimin e rrezikut që vjen nga Shqipëria?, ka thënë Emiliano mes të tjerash.

Kujtojmë se pak kohë më parë Shqipëria ofroi ndihmë për Italin, gjest ky i cili u vlerësua nga vendi fqinj./CNA.al

Lajmet e fundit nga