LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reforma zgjedhore/ Zbardhen propozimet e grupit parlamentar demokrat

6 Mars 2020, 09:40, Politikë CNA
Reforma zgjedhore/ Zbardhen propozimet e grupit parlamentar demokrat

Grupi parlamentar demokrat ka propozuar katër alternativa për ndryshimin e sistemit zgjedhor në Shqipëri.

?Në zbatim të metodologjisë për Reformën Zgjedhore dhe në përputhje me Kalendarin për temat që do të trajtohen, të miratuara nga Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, pasi u përmblodhën propozimet përkatëse të paraqitura deri më sot, Grupi Parlamentar ?Demokrat? paraqet propozimet e tij, në 4 (katër) opsione për sistemin zgjedhor?, thuhet në dokumentin e propozuar nga deputetet e grupit parlamentar ?Demokrat?.

Katër alternativat e propozuara janë:

1. Sistemi proporcional kombëtar ? një zonë zgjedhore ? kuvendi me 100/140 deputetë; (modeli i Kosovës). Ky opsion është propozuar nga deputeti Ralf Gjoni (Nisma Thurje) dhe deputeti Myslim Murrizi (me disa ndryshime të vogla midis tyre);

2. Sistemi proporcional rajonal, i korrektuar me listë kombëtare; Propozim i tre deputetëve;
3. Sistemi proporcional rajonal, me 12 njësi zgjedhore, të grupuara në 4 rajone zgjedhore;
4. Sistemi mazhoritar, i korrektuar me listë proporcionale kombëtare

Lajmet e fundit nga