LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reforma Zgjedhore/ Hajdari: Nesër do të jetë ditë e madhe

5 Mars 2020, 19:47, Politikë CNA
Reforma Zgjedhore/ Hajdari: Nesër do të jetë ditë e madhe

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari ka folur lidhur me takimin që do të mbajë të premten Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore.

Sipas saj, të premten do të jetë një ditë e madhe sepse do të diskutohet për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Ajo u shpreh se ka disa propozime deri më tani për sistemin, ndërsa theksoi se të premten do të ketë dhe një propozim të ri nga deputetët demokratë në Kuvend, që të mbahet sistemi aktual por me korrektim kombëtar.

“Nesër do diskutojmë ndryshimet e sistemit. Është një ditë shumë e madhe për opozitën parlamentare që e ka zgjedhur këtë si një kalë beteje për misionin e saj brenda parlamentit. Ne kemi patur një propozim për ndryshimin e sistemit ku kemi mbledhur 38 firma, por dhe nga shoqëria civile kemi patur propozime. Është një numër i konsiderueshëm njerëzisht që duan ndryshimin e sistemit. Është një kauz që është e vërtetë. Ne do kemi dhe një propozim tjetër që vjen nga grupi parlamentar deputet, që propozojnë të njëjtin sistem por me korrektim kombëtar, pra proporcional rajonal por me korrektim kombëtar, duke patur dhe listat e hapura me 5 kandidatë. Kjo është një mundësi për të mos humbur votat partitë e vogla. Do ishte një zgjidhje e mirë nëse zgjidhet ky propozim?, tha Hajdari në studion e lajmeve në Rtv Ora.

Lajmet e fundit nga