Depresioni i Mëngjesit/ Pse zgjohemi shpesh të zymtë, dhe si ta kalojmë këtë gjendje

27 Janar 2020, 07:38, Blog CNA
Depresioni i Mëngjesit/ Pse zgjohemi shpesh të zymtë, dhe si ta

A jeni zgjuar sot në një gjendje depresive dhe shumë të lodhur? Mos u shqetësoni. Lajmi i mirë, është se ekzistojnë disa mënyra për t?ju ardhur në ndihmë. Dukuria e quajtur nga ekspertët ?Depresioni i Mëngjesi?, u ndodh më shumë njerëzve sesa mund ta mendoni.

Ndonjëherë këto ndryshime në gjendjen tonë shpirtërore, ndodhin me shpejtësi dhe krejt rastësisht. Aspekti më i çuditshëm, është e njerëzit mendojnë shpesh se është mashtrim apo një proces normal i zgjimit, por nuk është kështu. ?Depresioni i Mëngjesit?, karakterizohet nga disa simptoma që mund të ndryshojnë nga procesi normal i zgjimit.

Simptomat e depresionit në mëngjes

Kjo gjendje, mund të shkaktojë në pamje të parë simptoma të ngjashme me gjendjen normale të zgjimit. Por shenjet e depresionit mëngjesor janë paksa më ndryshe. Së pari, një person me një rast depresioni mëngjesor, e ka shumë të vështirë të zgjohet. Kjo deri në pikën sa e detyron veten që të ngrihet nga shtrati.
Gjithshtu njerëzit me këtë simptomë e kanë të vështirë të mendojnë qartë, prandaj nuk do të ishte e këshillueshme të flasësh me ta për tema të rëndësishme. Pra depresioni mëngjesor shkakton gjumë me tepri. Dhe kur mezi jeni ngritur nga shtrati, detyrat e përditshme do të jenë të vështira për t?u kryer .

Po pse ndihemi kështu?

Ndërsa nuk ka shkaqe të forta të depresionit mëngjesor, ka disa ide se pse mund të ndodhë ky fenomen. Një ndër përgjegjësit mund të jenë problemet hormonale. Pasi në ciklin e gjumit/zgjimit, ndikojnë dy faktorë kryesorë:melatonina dhe kortizoli. Nëse këto hormone ndryshojnë, pra nëse melatonina është më e lartë gjatë ditës, do të ndiheni të lodhur dhe përgjumur. Melatonina është krijuar që t?ju ndihmojë të bini në gjumë, dhe nëse nuk rregullohet si duhet, ritmi tuaj cirkadian do të dalë jashtë funksionit. Dhe kjo gjë mund të ndikojë shumë tek mënyra se si do të ndiheni mëngjesin e ditës së nesërme.
Faktorë të tjerë që mund t?ju bëjnë të ndiheni të dëshpëruar në mëngjes, mund të jetë abuzimi me substancat narkotike, gjendja mjekësore jo e mirë, trauma të ndryshme apo shkaqe gjenetike. Ja cilat janë mënyrat për të përballuar këtë lloj depresioni:

1. Përmirësoni ambjentin në dhomën e gjumit

Në këtë rast duhet të merren parasysh disa masa:fikni televizorin, mbajeni dhomën e gjumit të errët dhe të freskët, eleminoni çdo lloj shpërqendrimi tjetër. Kur nuk përballeni me pagjumësinë, gjendja shpirtërore mund të jetë pak më e mirë.

2. Zgjohuni pak më herët

Nëse vuani nga depresioni mëngjesor, përpiquni të çoheni më herët dhe të bëni diçka përpara se të përgatiteni që të shkoni në punë. Në fakt s?ka asnjë rëndësi se çfarë bëni, për sa kohë që ajo është produktive dhe ju mban të zëmë me diçka. Si ju ndihmon kjo? Bërja e diçkaje në mëngjes para punës, e zvogëlon plotështinë e mëngjesit, dhe ju bën të ndiheni më energjikë.

3. Ndizni menjëherë dritën

Sapo zgjoheni, hapeni perden e dritares ose ndizni dritën. Drita është një ?armë? e shkëlqyer kundër depresionit, për shkak të mënyrës se si depresioni bashkëvepron me vitaminën D. Nëse hapni shpejt dritaren, lejoni dritën natyrale të depërtojë në dhomë, dhe kjo gjë do të ngrejë gjendjen tuaj shpirtërore . Pas disa minutash, simptomat e depresionit mëngjesor do të zbehen shumë.

4. Mbani një rregjim të qëndrueshëm të gjumit

Ruajtja e modelit tuaj të gjimit, eliminon shumë nga gjendjet negative kur zgjoheni ditën tjetër. Keni më shumë gjasa të ngriheni në mënyrë të natyrshme, dhe të bëni një gjumë të plotë 6-8 orë gjatë natës. Meqë trupi dhe mendja janë të lidhura, dhe trupit i duhet mjaft pushim, atëherë mbajtja e tij në formë e tij është një veprim i zgjuar.

5. Shmangni kafeinën para gjumit

Mos konsumoni asnjëherë kafe ose pije me sodë përpara gjumit. Edhe pse këto pije ju japin një energji të përkohshme, ato mund të shkaktojnë një plogështi në mëngjes. Ideale është që kafeja të konsumohet maksimumi para orës 6 ose 8 të darkës, pasi kështu zvogëlohen shanset që ajo të ndërhyjë në cilësinë e gjumit.

6. Mos e vrisni shumë mendjen para gjumit

Në vend se të reflektoni për problemet që keni në pritje që t?ju zerë gjumi, përpiquni ta pastroni mendjen prej tyre. Studime të shumta rekomandojnë abstragimin mbi forma të ndryshme gjeometrike dhe bashkimin e tyre me mendje, si një mënyrë e mirë për të ndihmuar ardhjen e gjumit.

7. Përgatituni për rutinën e mëngjesit

Para se të shkoni në shtrat, bëni gati rrobat që do të vishni nesër në punë, ose ato të fëmijëve për në shkollë. Mund të përgatisni një pjesë të mëngjesit, mund të mbani shënime mbi gjërat që duhet të bëni në ditët në vijim. Përgatitjet për mëngjesin tjetër, mund të zvogëlojë depresionin, pasi zvogëlojnë stresin./ Learningmind-Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga