Pse jemi më të lumtur në moshë të thyer?

24 Janar 2020, 07:49, Blog CNA
Pse jemi më të lumtur në moshë të thyer?

Duket se sa më shumë qirinj të vendosen mbi tortën e ditëlindjes tuaj, aq më e lumtur mund të jetë jeta juaj. Kjo dukuri njihet si paradoksi i plakjes:shumë gjëra përkeqësohen me kalimin e moshës, e megjithatë njerëzit e moshuar kanë shpesh një ndjenjë më të mirë të mirëqenies së tyre të përgjithshme.

Një studim i kohëve të fundit, zbuloi një ?kurbë të lumturisë?. Në moshën 47.2 vjeçare preket fundi, dhe njerëzit e kësaj moshe janë më të pakënaqurit nga të gjithë. Por lajmi i mire, është se gjërat zakonisht përmirësohen nga ai moment. Profesori i Kolegjit Dartmauth Dejvid Blankflauer, thotë se përdori rreth 15 paramatra të ndryshëm të pakënaqësisë, përfshirë dhimbjen, fobitë, dëshpërimin, vetminë, stresin dhe pagjumësinë.

Ai sugjeron se mund të ketë diçka ?thellë në gjene?, që ndërsa ata plaken u jep njerëzve një ndjenjë të mirëqenies. Në një studim të hershëm, studiuesit anketuan më shumë se 1.500 banorë të San Diegos në SHBA midis moshës 21-99 vjeç, dhe zbuluan se ata në të 20-tat e tyre ishin më të stresuar dhe depresivë, ndërsa ata në të 90-at ishin më të relaksuar.

Studimi u botua në Gazetën e Psikiatrisë Klinike. Autorët e tij, sugjerojnë se disa nga ndjenjat e përmirësuara të mirëqenies, mund të vijnë nga mençuria që njerëzit kanë fituar gjatë plakjes. Dhe këtu përfshihet empatia, dhembshuria, hapja ndaj ideve të reja, vendosmëria, rregullimi emocional dhe altruizmi.

Bëhemi më të besueshëm

Dy studime të mëdha nga studiuesit në Universitetin Northuestern dhe të Bufalos në SHBA, zbuluan se ndërsa njerëzit plaken, ata bëhen më të besueshëm. Dhe ky besim, mund të jetë i dobishëm për mirëqenien e tyre. Në studimin e parë, studiuesit vëzhguan lidhjen midis besimit dhe moshës në gati 200.000 njerëz nga 83 vende të botës, gjatë 30 viteve të fundit.

Studimi i dytë, ishte mbi 1.230 njerëz të moshave të ndryshme në SHBA. Që të dyja studimet zbuluan se njerëzit bëhen më të besueshëm ndërsa plaken, dhe se rritja e besimit u jepte atyre më shumë lumturi dhe mirëqenie. ?Ne e dimë se të moshuarit, kanë më shumë gjasa të shohin anën pozitive të gjërave. Kur plakemi, kemi më shumë të ngjarë të shohim më të mirën tek njerëzit e tjerë, dhe të falim gabimet e vogla, ndryshe nga dikur?- thotë Klaudia Hase, profesore e politikës sociale në Universitetit Northuestern, njëherazi një nga autoret e studimit.

Trupat tanë dhe financat, janë më të shëndetshme

Sipas një studimi të vitit 2015 të Gallup-Healthëays, mbi 173.656 në mbarë SHBA-në, njerëzit mbi 55-vjeç kanë një ndjenjë të përgjithshme më të mirë të mirëqenies së tyre, për të gjitha llojet e arsyeve.

Ata kanë nivele më të larta të mirëqenies financiare, ku 52 për qind e njerëzve mbi 55-vjeç që kanë raportuar se janë shumë mirë ekonomikisht, krahasuar me vetëm 32 për qind të amerikanëve më të rinj se 55-vjeç. Kjo moshë, ka qasje më të mirë në kujdesin shëndetësor, pi më pak duhan, dhe konsumon më shumë produkte të freskëta se sa më të rinjtë. Gjithashtu, nivelet e depresionit dhe mbipesha, bien pas moshës 64-vjeçare.

Roli i trurit

Teksa njerëzit plaken, ata kanë prirjen të heqin dorë nga emocionet dhe situatat negative, dhe të fokusohen tek ngjarjet pozitive. Disa studiues, zbuluan se kur u treguan njerëzve të moshuar fotografi të fytyrave apo situatave të ndryshme, ata u përqëndruan tek fytyrat që shprehnin lumturi. Proceset njohëse, besojnë disa ekspertë, i ndihmojnë të moshuarit të rregullojnë emocionet e tyre.

Gjërat e vogla kanë rëndësi

Kur jeni më i ri, kërkoni shpesh gjëra të jashtëzakonshme, që t?u falin kënaqësi. Kështu është kur bini në dashuri, kur nisni të ndërtoni një familje, kur udhëtoni, dhe bëni shumë gjëra interesante. Studiuesit nga Universiteti Braun, kanë zbuluar se ndërsa të rinjtë kanë prirjen të kërkojnë aventura të paharrueshme, të moshuarit janë të lumtur me gjërat e zakonshme të së përditshmes. Pra, një kafe me miqtë apo një shëtitje me qenin, mjafton që t?ju bëjë të lumtur; dhe nuk keni nevojë të prisni deri pushimet e ardhshme ekzotike./Mnn.com-Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga