Kush ishin 10 bosët më të fuqishëm mafiozë të të gjitha kohërave

26 Janar 2020, 07:37, Blog CNA

Me origjinë nga Siçilia në Itali, mafia amerikane u ngjit në majë gjatë ditëve të ndalimit të konsumit të alkoolit.Veprimtaria e saj lulëzoi kryesisht në Çikago dhe Nju Jork, nga ku nisi të diversifikohet tek lojërat e paligjshme, gjobëvënia dhe trafiku i drogës.

Al Kapone

Gjatë viteve 1925-1931, Al Kapone ishte bosi më i fuqishëm i mafias në Çikago. I lindur në Nju Jork në vitin 1899, Kapone iu bashkua botës së krimit që në moshë të re, dhe punoi në fillim për mafiozin Xhoni Del Torrio. Dhuna ekstreme që përdori ndaj rivalëve, e ngjiti shpejt në majë.Pavarësisht shumë vrasjeve, Kapone u dënua vetëm për evazion fiskal në vitin 1931.U dënua me me 11 vjet, dhe bëri vetëm 8 prej tyre.

Bagsi Sigëll

Ishte i njohur si një vrasës i pamëshirshëm.Në bashkëpunim me mikun e tij Mejer Lanski, u përshi në kontrabandën e alkoolit dhe lojërat e fatit. Më vonëm u mor me biznesin e kazinove në Las Vegas. Aty nisi të pëplaset me bosët e tjerë të mafias, të cilët porositën një killer për ta eleminuar.Sigëll u ekzekutua në vitin 1947, në moshën 41-vjeçare.

Laki Luçiano

 I lindur në Siçili dhe rritur në Nju Jork, Luçiano luajti një rol kryesor në krijimin në vitin 1931të Sindikatës Kombëtare të Krimit, dhe organit të saj drejtues, Komisionit. Atë dekadë, Luçiano u bë bosi më i fuqishëm i mafias, dhe drejtues i familjes Gjenovese. Më pas u arrestua dhe dënua me 30 vjet burg.Ndihmoi amerikanët gjatë zbarkimit në Siçili në Luftën e Dytë Botërore.Më pas u dëbua në Itali, ku edhe vdiq në vitin 1962.

Xhon Goti

Ishte bosi më i fuqishëm i madias amerikane gjatë viteve 1980.I lindur në Nju Jork, Goti ishte i njohur për temperamentin e tij shpërthyes, të cilin e shfaqi kur udhëroi vrasjen e shefit të tij të familjes Gambino, Pol Kastelano, vitin në 1985.Pas kësaj vrasje, Goti bëri miliona dollarë nga një larmi veprimtarish kriminale.Arrestohet dhe dënohet me burg në 1992.Vdiq 10 vjet më vonë nga një tumor në fyt, në një burg federal të Misurit.

Vito Gjenoveze

Karriera e tij kriminale pësoi ngjitje gjatë Prohibicionit, dhe falë lidhjeve të ngushta me Laki Luçianon.Për të shmangur akuzat për vrasje, Gjenoveze iku nga SHBA-ja në Itali, dhe drejtoi nga aty trafikun e heroinës.Pas luftës, u kap dhe e ekstradua në SHBA.Siguroi lirinë kur arriti të elminojë dëshmitarin kyç në procesin ndaj tij.Por në vitin 1958 u arrestua sërish, dhe u dënua për trafik droge.Vdiq në burg 11 vjet më vonë nga një atak në zemër.

Frank Kostelo

I lindur në Itali dhe rritur në Njo Jork, Kostelo punoi me Laki Luçianon në lojërat e fatit dhe kontrabandën e alkoolit. Kur Luçiano u fut në burg, Kostelo u bë shefi kryesor i mafias. Në vitet 1950, edhe ai pati shumë probleme me ligjin, duke u burgosur dhe liruar disa herë.Plagoset rëndë por i mbijeton një atentati në vitin 1957 me urdhër të rivalëve.Vdiq në moshën 82-vjeçare nga një atak në zemër.

Toni Akardo

I lindur në Çikago, Toni Akardo u ndihmua nga Kapone të ngjitej në radhët e Sindikatës së Krimit. Në vitin 1947, ai u bë bosi i plotfuqishëm i mafias së qytetit, dhe do të vazhdonte aktivitetin e tij kriminal për disa dekada. U akuzua disa herë për vrasje dhe evazion fiskal, por shmangu në çdo rast dënimin.Vdiq nga sëmundjet e zemrës dhe mushkërive në vitin 1992.

Sem Xhankana

Ishte bosi i mafias në Çikago në vitet 1957-1966, kur Akardo njoftoi daljen e tij në pension.  Karakteri i tij brutal, e bëri atë të famshëm në botën e krimit. Thuhet se u arrestua të paktën 70 herë, dhe se ka kryer personalisht disa vrasje.Ndërkohë dyshohet se ndihmoi Xhon Kenedin të zgjidhej president.Por kur i vëllai kryeprokuror, Robert Kenedi, nuk pranoi të tolerojë mafian, Xhankana organizoi vrasjen e shefit të Shtëpisë së Bardhë.U vra në një atentat në vitin 1975.

 Pol Kastelano

Si kumbar i familjes Gambino, ishte i njohur për aftësitë e tij në biznes. Pasi u bë kryetar i familjes mafioze Gambino, drejtoi operacionet kriminale nga rezidenca e tij në Staten Island, Nju Jork. Pas përplasjes me bosët e tjerë, dhe në mesin e akuzave ndaj tij nga drejtësia, Pol Kastelano u vra papritmas në vitin 1985 nga Xhon Goti.

Frenk Lukas

Ishte mafiozi më i famshëm më ngjyrë në SHBA. Ai do të bëhej baroni i fuqishëm i trafikut të drogës, në lagjen Harlem të Nju Jorkut në vitet 1960-1970.  Në vitet 1970, thuhet se Lukas fitonte 1 milion dollarë në ditë shitja e heroinës.Pas një operacioni policor në shtëpinë e tij në vitin 1975, Lukas u arrestua dhe dënua me 70 vjet burg për trafik droge.Por bëri vetëm 5 vjet, për shkak të bashkëpunimit me drejtësinë.Më vonë tha se ishte penduar për jetën e tij.Vdiq në vitin 2019 nga shkaqe natyrore në moshën 88-vjeçare.

Frank Lucas/Përshtati në shqip CNA.al

 

Lajmet e fundit nga