LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Klodiana Lala: Ka klane shumë të forta brenda Krimeve të Rënda

24 Shtator 2018, 21:12, Aktualitet CNA
Klodiana Lala: Ka klane shumë të forta brenda Krimeve të

Gazetarja e investigative Klodiana Lala është ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ?360 Gradë? nga ku ka shpjeguar furtunën në Prokurori të pak ditëve më parë.

Lala ka thënë se përplasjet tek Krimet e Rënda kanë të bëjnë më shumë me përplasje midis klaneve.

Kujtojmë këtu se disa ditë më parë Arta Marku urdhëroi hetimin disiplinor për 10 prokurorë të Krimeve të Rënda, të cilët nuk pranuan të bëheshin pjesë e shortiti për përfaqësimin e ?Shullazit?.

?Arta Marku vendosi që në krye të prokurorisë së Tiranës të komandonte Elisabeta Ymerajn, e cila u detyrua të dorëzonte edhe dosjen ?Shullazi? konform ligjit. Në të gjitha prokuroritë dhe gjykatat kemi të komanduar dhe jo të emëruar. Në shtator, një prokuror solli një raport mjekësor ku thoshte se nuk mund të vinte për 6 muaj.

Këtë histori nuk e lidh vetëm me çështjen Shullazi, por e lidh me përplasje dhe klane shumë të forta brenda Prokurorisë. Ishte kjo çështje që shpërtheu. Pse nuk ishin 10 prokurorë, por ishin 9. Drejtuesja e re e Prokurorisë së Krimeve të Rënda vendos që në njërën nga seancat të përfaqësohej nga Besim Hajdarmataj. Ai mbërriti në sallën e gjyqit dhe pranoi të merrte përsipër çështjen. Mbrojtja e kundërshtoi shumë ashpër me pretendimin se Hajdarmataj kishte qenë drejtues kur u arrestua Shullazi. Në mbledhjen e datës 19, debati ishte i diskutimit juridik.

Ka pasur një përplasje midis tyre sepse drejtuesja e komanduar nuk ka pranuar diskutimet. 9 prokurorë nuk kanë pranuar të hidhej shorti.

Një përplasje të lobeve dhe grupeve të caktuara brenda prokurorisë që nëse nuk je me mua, je kundra meje dhe do të degdisesh në Pogradec, në Has apo edhe në Sarandë. Pasdite mbledhja ka vazhduar deri në konfrontim fizik. Është kërkuar ndërhyrja e Policisë së Shtetit për të shuar sherrin?,- u shpreh Klodiana Lala./ CNA.al

Lajmet e fundit nga