LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gazetari tregon turpin më të madh të Ramës

24 Shtator 2018, 17:44, Aktualitet CNA
Gazetari tregon turpin më të madh të Ramës

Gazetari Klodian Tomorri është shprehur se një kryeministër mund të dështojë dhe se nuk është turp.

Sipas gazetarit turp i madh është të jesh kryeministër i një vendi, ku ka mjerim siç është Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari shkruan se 12 mijë familje jetojnë në mjerim.

?Kostoja e zhdukjes së mjerimit ekstrem është vetëm një pikë ujë, për arkën e madhe të shtetit?,- ka shkruar, ai në postimin e tij.

Postimi i plotë

Turpi me i madh per nje shoqeri eshte mjerimi.

Afro 1.6 per qind e popullsise shqiptare jeton ne mjerim. Jane rreth 45 mije vete. Turp me te madh se ky nuk ka.

A ka buxheti yne force qe ti nxjerre nga mjerimi keto 12 mije familje? Sigurisht qe ka. Madje kostoja e zhdukjes se mjerimit ekstrem eshte vetem nje pike uje per arken e madhe te shtetit.

Mund te jete e veshtire procedurialisht. Mund te krijoje probleme te lidhura me incentivimin e parazitarizmit apo trajtimit te barabarte. Por mjerimi zhduket dhe duhet zhdukur.

Nje qeveri, nje kryeminister mund te deshtoje. Ka raste ne histori plot. Madje shumica e qeverive deshtojne. Ky nuk eshte turp. Turp eshte te jesh kryeministri i nje vendi ku ka mjerim./ CNA.al

Lajmet e fundit nga