LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jepet masa e sigurisë për 6 nga 11 të arrestuarit e grupit kriminal “Bajri”

24 Shtator 2018, 14:22, Aktualitet CNA
Jepet masa e sigurisë për 6 nga 11 të arrestuarit e grupit

Gjykata e Krimeve të Rënda ka caktuar masën e sigurisë për gjashtë prej 11 të arrestuarve të grupit kriminal ?Bajri?.

Gjykata vendosi ?arrest me burg? për Ilir Rustemin, Emrah Plakun, Astmer Bilalin, Fabiol Rexhepin, Armir Grimajn dhe Safet Bajrin.

Arbër Hoxha, avokati i Safet Bajrit, në një deklaratë për mediat pas seancës gjyqësore, është shprehur se vendimi i gjykatës ishte i padrejtë.

Sipas tij, garancia pasurore e ofruar nga pala mbrojtëse nuk u respektua, ndërsa shton se klienti i tij ka konsumuar vetëm veprën penale të ndikimit në garat sportive.

Nesër pritet të dalin përpara Krimeve të Rënda, Ismet Idrizi, Denis Brajoviç dhe Klaudio Hoxhalliu.

Ndërkohë koka e këtij grupi kriminal, Enver Bajri, sëbashku me 34 vjeçarin N.H, janë ende në kërkim.

Gjashtë personat që u njohën sot me masën e sigurisë, u arrestuan para tre ditësh në kuadër të operacionit ?Oaz?, të zhvilluar në Shkodër, Tiranë dhe Roterdam.

Veprimet hetimore për grupin ?Bajri? zgjatën 6 muaj, ku u kryen veprime aktive në terren, përgjime dhe kontrolle nga ajri me dron.

Akuzat ndaj tyre janë ?Vrasje me dashje e mbetur në tentativë?, në bashkëpunim, ?Vrasje me dashje?, e kryer në bashkëpunim, ?Prodhim dhe mbajtje pa leje të armëve dhe municioneve luftarake?, ?Organizim i llotarive të palejuara?, ?Pastrim i produkteve të veprës penale? të kryer në bashkëpunim, ?Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënie të pasurisë?, kryer në bashkëpunim, ?Përkrahje e autorit të krimit?, ?Moskallëzim krimi?, ?Prodhim e shitje e lëndëve narkotike?. /CNA.al

Lajmet e fundit nga