LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dosja “Shullazi”/ Avokatët letër drejtuar Donika Prelës dhe Arta Markut

24 Shtator 2018, 12:37, Aktualitet CNA
Dosja “Shullazi”/ Avokatët letër drejtuar Donika

Mbrojtësit ligjorë të Emiljano Shullazit, Gilmando Danit dhe Endri Qyqjas i kanë drejtuar një letër Drejtueses së Prokurorisë për Krimet e Rënda, Donika Prela, si edhe Prokurores së Përgjithshme, Arta Marku.

Në letrën e firmosur nga avokatët Ravik Gurra, Vladimir Meci dhe Denion Bogdani, ata tregojnë ecurinë e proçesit, të cilin e vlerësojnë si një çështje e cila ka marrë vëmendjen e gjerë të publikut.

Letra e plotë:

?Jo gjithmone e verteta lidhur me kete ceshtje eshte bere e njohur dhe kjo ka krijuar ne opinion idene se po ndeshkohet nje grup i rrezikshem kriminal, ndersa prokuroret e ceshtjes kane marre pamjen e kaloresve ne kete beteje kunder krimit. Kjo situate ka demtuar shqyrtimin e ?ftohte? dhe ?te paaneshem? te kesaj ceshtjeje, ka dhunuar parimin madhor te prezumimit te pafajsise dhe tashme qe ceshtja ka mbrritur ne finish, rrezikon qe paragjykimi dhe zhurma e krijuar rreth saj, te mos lejoje si perfaqesuesit e akuzes, ashtu dhe  vete gjykaten qe te vendosin sipas ?liberum arbitrium?, pra, sipas zgjedhjes se tyre te lire, sipas  bindjes se bazuar mbi prova dhe vetem mbi to.? Thuhet në letrën e avokatëve, të cilët tërheqin vëmendjen e znj. Prela jo per te kerkuar qe te ndikoni ne vendimarrjen e prokuroreve te ceshtjes, pasi ata jane te pavarur sipas ligjit, por, per te garantuar se ne vendimarrje ata do te jene te pandikuar si nga opinioni i krijuar tashme rreth personave te pandehur, ashtu dhe nga ndikime te tjera te ish drejtuesve te prokurorise, te cilet sikunder ka rezultuar edhe ne gjykimin e ceshtjes, kane patur nje rol negativ e nxites te paligjshmerise.”

Lajmet e fundit nga