LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandal me tokat bujqësore/ Ish-ministri firmosi kontratë me Balilin  

24 Shtator 2018, 11:38, Aktualitet CNA
Skandal me tokat bujqësore/ Ish-ministri firmosi kontratë me Balilin

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla nga foltorja e Kuvendit, ndër të tjera ka folur edhe në lidhje me dhënien me qera të tokave bujqësore.

Balla tha se investimi në agroturizëm është një prej prioriteteve të zhvillimit ekonomik të qendrueshëm në zonat rurale.

Ndërsa falenderoi ministrin Peleshi për propozimin për të lehtësuar të gjitha mundësitë ëpr të investuar në njësi agroturizmi në gjjithë territorin, Ball aka risjellë në vëmendje problematikat dhe abuzimet e dhënies së tokave me qera në Shqipëri.

?Jo të gjitha tokat e dhëna me qera sot janë në shfrytëzim. Përkundrazi kemi dhe raste, të cilat unë gjej rastin të përshëndes angazhimin tuaj personal në një kontratë të firmosur nga paraardhësi juaj z. Panariti me familjen Balili që ende nuk ka marë zgjidhjen e duhur për shkak se kontrata është qepur aq mirë, por  mendoj që ligji duhet të jetë i fortë edhe në këtë rast. Nuk mund nga njëra anë Balilajve tu sekuestrohet hoteli dhe nga krahu  tjetër 90 hektarë tokë të mara me qera po nga shteti të mos kemi mundësi tja sekuestrojmë.?-tha Balla.

Ndërsa më tej ai shtoi se ?Edmond Panariti ish-ministri i Bujqësisë i LSI-së, ka firmosur atë kontratë. Por kjo nuk mund të jetë sot e vlesfshme nëse ne nuk gjejmë hapësirat ligjore që atë kontratë ta bëjmë të pa vlefshme, sepse nuk është në emër të kërkuarit, është në emër të vëllait.

Kjo e bën  qesharake tërë këtë opozitën turistike e cila edhe sot nuk gjeti mundësi që të ishte në sallën e Kuvendit të Shqipërisë për të diskutuar për një çështje reale sikurse janë problemet në fhsta, tokave  bujqësore, por vijoi turin e radhës në hotelin turistik të radhës.

Për shkak se Ministria e Bujqësisë është qeverisur  4 vitet e shkuara nga ish-aleati ynë LSI, por edhe për shkak se në 8 vitet para 2013 është bërë një abuzim jo vetëm me tokat buqësore, por edhe me liqenet. Në Belsh liqenet  janë fhënë me qera për gjoja kultivim peshku. Këto kontrata duhen prishur, sepse e para dëmtojnë  zhvillimin e turizmit në zonën e Bleshit, por nuk mund të vazhdohet më  me kontrata të këtij lloji. Auditet, prokuroria duhen nxitur për ti parë të gjitha këto kontrata.?/CNA.al

Lajmet e fundit nga