LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reforma Zgjedhore/ Besnik Mustafaj “dush të ftohtë” Bashës

26 Korrik 2018, 16:40, Aktualitet CNA
Reforma Zgjedhore/ Besnik Mustafaj “dush të ftohtë”

I ftuar në rubrikën ?Opinion? në News24, ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj ka thënë se penguesit e reformës zgjedhore janë vetë kryeministri Rama dhe kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Mustafaj u shpreh se Rama ka peshën më të madhe duke qenë se është shumica, ndërsa për Bashën ka theksuar se nuk ka koncept të qartë për reformën.

?Këshillat që kanë dalë nga OSBE-ODIHR që dolën nga viti 2013, nuk u zbatuan as në vitin 2017, kjo tregon se reforma është bipartizane. Përgjegjësinë kryesore për zgjedhjet e ka shumica, Rama po tregon se ose nuk do ose nuk është i aftë për ta kryer këtë reformë. Shpresën kryesore të zgjedhjeve më të mira do doja ta shihja te administrimi i tyre, mjetet që do përdoren në fushatë.

Nga Basha nuk kam vënë re se ka ndonjë nevojë për ndryshim të madh në reformën zgjedhore përveç votimit dhe numërimit elektronik, nuk ka një koncept të qartë për këtë. Po të kishim lista të hapura edhe i 33-ti në Tiranë, mund të dalë i pari nëse merr vota me shumë, i fundit i listës mund të dalë i parë. Pengesë për këtë është vetë lidershipi i partive të mëdha,? tha Mustafaj. /CNA.al

Lajmet e fundit nga