Kufiri Detar/ Kristaq Gerveni: Shqipëria nuk humbet nëse…

31 Janar 2018, 17:00, Aktualitet CNA

Anëtari i grupit negociator më 2009, Kristaq Gerveni, njëherësh kundër Admiral në rezervë, i ftuar në studion e lajmeve në Fax News, ka shpieguar çështjen e shumëpërfolur të ditëve të fundit, dhënia e 12 miljeve, pakti detar me Greqinë.

Gerveni është shprehur se ndarja e kufinjve detarë do të bëhet në bazë të ?Ligjit Ndërkombëtar të Detit? dhe nëse do të zbatohet si duhet Shqipëria nuk ka për të humbur.

?Ligji Ndërkombëtar i Detit? do jetë bazë për ndarjen. Nuk mendoj se do humbasim nëse do të zbatohet rigorozisht ashtu siç kemi zbatuar dhe ne marrëveshjen e 2009 që fatkeqsisht nuk u ratifikua dhe u rrëzua poshtë nga Gjykata Kushtetuese?- tha Kristaq Gerveni. /CNA.al

Lajmet e fundit nga