LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi i zyrtarit të Ministrisë së Drejtësisë/ Zbardhen prapaskenat e ekstradimit të Seitajt

31 Janar 2018, 15:10, Aktualitet CNA

Ish-kryeministri Sali Berisha, me anë të një postimi në rrjetet sociale, ka publikuar një dokument me të cilin ai shprehet se vërteton se ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, duhet të arrestohet për ekstradimin e Nezar Seitajt.

Sipas Berishës: “kryeprokurori Edvin Kristaq Rama, me urdher te Saimir Trafikut urdheroi zedhenesen e tij Etilda Gjoni:

-1 Te nderprese menjehere hetimin per trafik droge dhe te ekstradoje me urgjence ne Itali Nezar Seitin, financieri i lumit te parave te droges te bandes Habilaj-Saimir Trafiku, duket sepse ai po jepte shenjat e te penduarit dhe te bashkepunimit me drejtesine.

-2 Te mashtroje pa pike turpi qytetaret shqiptare se ekstradimi, pra nderprerja e hetimit ishte bere ne perputhje te plote me procedurat ligjore pra me miratimin e prokurorise se pergjithshme, prokurorise se Tiranes, Prokurorise se Vlores dhe Prokurorise se Krimeve te Renda etj.”

Më tej Berisha ka publikuar një mesazh të një zyrtari nga Ministria e Drejtësisë, i cili thotë:

?Ministrja e Drejtesise,Drejtori i pergjithshem i burgjeve dhe Drejtori i 313 si dhe shefi i Komisaritit te Rinasit duhet te Arrestohen sipas ligjit.
Ministria ja fut kot Kur thote skisha informacion burgu i ka 3 vendimet aty ne kartele te arrestuarit.Masen e sig e kane ba te paret Kr.Renda dhe ka 3 vendime deri ne gjyk te larte Kur pergatitet ekstradimi IEVP con kopje ne DPB,DPB ja con Ministrise.Drejtoria qe mbulon ekstradimin ben gati urdherin Drejtoria juridike ne DPB pergatit urdherin e drejtorit pergj burgjeve ne 5 kopje.1. Tek IEVP (burgu) 2. Toges shoqerimit qe do e coje rinas 3. Prokurorise qe ka leshuar urdherin e ndalimit 4. Ministrise 5. Kopje ne protokoll Cdo i ndaluar ka kartele personale ne burg.Urdheri i ndalimit Pra e ka pas Etilda Para se te perpilonte urdhrin Pse depozit prane min se drejtesise urdheri i ndalimit ?Dosja komplet Pra nk ka mundesi si nk e dinte ministria as kur e beri urdherin e as prokuroria qe nk eshte njoftuar.Keto jane vepra penale Jane shperdorim detyre e pengim hetimi I paraburgosuri as IEVP nk ndryshon dot pa leje prokurori Jo me te iki komplet jashte Kete e di jurist dhe drejtori IEVP plus ate e kane marre m nxitim m tha polici kollones As rrobat si morri.Prandja e para duhet arrestuar ministria e drejtesise per krimin e saja.Une po ju nise procesverbalin qe esht i dosjes se vetw ministres ju lutem botojeni me respekt….?

Postimi i plotë i Berishës:

Ja dokumenti qe deshmon se ndrikull Etilda duhet arrestuar!

Te dashur miq, kryeprokurori Edvin Kristaq Rama, me urdher te Saimir Trafikut urdheroi zedhenesen e tij Etilda Gjoni:

-1 Te nderprese menjehere hetimin per trafik droge dhe te ekstradoje me urgjence ne Itali Nezar Seitin, financieri i lumit te parave te droges te bandes Habilaj-Saimir Trafiku, duket sepse ai po jepte shenjat e te penduarit dhe te bashkepunimit me drejtesine.

-2 Te mashtroje pa pike turpi qytetaret shqiptare se ekstradimi, pra nderprerja e hetimit ishte bere ne perputhje te plote me procedurat ligjore pra me miratimin e prokurorise se pergjithshme, prokurorise se Tiranes, Prokurorise se Vlores dhe Prokurorise se Krimeve te Renda etj.

Ne te vertete, me ekstradimin e tij me urdher te Saimir Trafikut, kryeprokurori Edvin Kristaq Rama nuk pyeti asnjeri. Natyrisht ne funksionin e tij nuk ka nevoje te pyesi pasi tani ai i konsideron te gjithe prokuroret dordolece ne duart e tij.

Nepermejt zedheneses se tij Etilda, e cila firmosi me urgjence largimin nga Shqiperia te financierit te bandes Tahiri -Habilaj, pasi u mor vesh se kryeprokurori Rama nuk kishte pyetur njeri, ai mashtroi perseri qytetaret duke genjyer pa u skuqur dhe pa u zverdhur se e ekstradoi Nezar Seitin sepse:
– Nuk e kishte ne dosje dokumentin e arrestimit te tij per droge, dhe justifikimi i tij kulmoi kur ajo iu tha shqiptareve se
– e ekstradoi se do te na sulmonte opozita po te mos e ekstradonim dhe se
-e ekstradoi se donte te ishte korrekt me palen italiane!

Ne çdo vend te botes perveçse ne narkoshtetin e Norieges, askush nuk mund te nderprese hetimin pervec prokurorit. Ne narkoshtetin e Norieges hetimin e nderpret kryeprokurori Edvin Kristaq Rama duke urdheruar zedhenesen e tij Etilda Gjoni te firmosi nje akt te tille kriminal per te shpetuar lekuren e vet nga dosjet qe ia tund çdo dite Saimir Tahiri!

Me kete akt antikushtetues, me te rende se sa vete bllokimi i drejtesise ne rastin Tahiri, Edvin Kristaq Rama do te mbylle perfundimisht dosjet e tij dhe te Tahirit.

I bej thirrje shqiptareve te ngrihen ne nje revolte te pergjithshme per permbysjen e Norieges dhe narkoshtetit te tij!

Ketu me poshte keni mesazhin e nepunesit dixhital dhe dokumentin e dosjes se zedheneses se Edi Rames qe deshmon se Nezar Seiti ishte person nden hetim. sb

Zyrtari dixhital i ministrise se Drejtseise shkruan:

?Ministrja e Drejtesise,Drejtori i pergjithshem i burgjeve dhe Drejtori i 313 si dhe shefi i Komisaritit te Rinasit duhet te Arrestohen sipas ligjit.
Ministria ja fut kot Kur thote skisha informacion burgu i ka 3 vendimet aty ne kartele te arrestuarit.Masen e sig e kane ba te paret Kr.Renda dhe ka 3 vendime deri ne gjyk te larte Kur pergatitet ekstradimi IEVP con kopje ne DPB,DPB ja con Ministrise.Drejtoria qe mbulon ekstradimin ben gati urdherin Drejtoria juridike ne DPB pergatit urdherin e drejtorit pergj burgjeve ne 5 kopje.1. Tek IEVP (burgu) 2. Toges shoqerimit qe do e coje rinas 3. Prokurorise qe ka leshuar urdherin e ndalimit 4. Ministrise 5. Kopje ne protokoll Cdo i ndaluar ka kartele personale ne burg.Urdheri i ndalimit Pra e ka pas Etilda Para se te perpilonte urdhrin Pse depozit prane min se drejtesise urdheri i ndalimit ?Dosja komplet Pra nk ka mundesi si nk e dinte ministria as kur e beri urdherin e as prokuroria qe nk eshte njoftuar.Keto jane vepra penale Jane shperdorim detyre e pengim hetimi I paraburgosuri as IEVP nk ndryshon dot pa leje prokurori Jo me te iki komplet jashte Kete e di jurist dhe drejtori IEVP plus ate e kane marre m nxitim m tha polici kollones As rrobat si morri.Prandja e para duhet arrestuar ministria e drejtesise per krimin e saja.Une po ju nise procesverbalin qe esht i dosjes se vetw ministres ju lutem botojeni me respekt….? /CNA.al

Lajmet e fundit nga