LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë i ndodh trupit tonë 10 orë pasi bëjmë manikyr (FOTO)

31 Janar 2018, 14:35, Aktualitet CNA

Siç e dimë të gjithë, nuk duhet të përdorni shumë shpesh manikyr pasi thonjtë do të fillojnë të thahen dhe të kthehen në ngjyrë të verdhë. Megjithatë, kjo lloj kozmetike mund të shkaktojë një dëm shumë më serioz për shëndetin tonë.

Ne nuk po ju bëjmë thirrje që të braktisni  manikyrin e thonjve. Në vend të kësaj, po ju listojmë disa nga efektet negative që përbërësit e tij mund të kenë në trupin tuaj.

Rreziqet e manikyrit të thonjve qëndrojnë në helmet dhe toksinat e tij. Disa kozmetika moderne për kujdesin e thonjve përmbajnë përbërësit e mëposhtëm, të cilët mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj:

Toluen ? një tretës që u jep thonjve një fund të lëmuar dhe ruan pigmentin. Tolueni mund të ndikojë në sistemin nervor qendror dhe të shkaktojë çrregullime riprodhuese. Dhimbje koke, dobësi, fishkëllim dhe përzierje janë vetëm disa nga pasojat e mundshme të përdorimit të manikyrëve të thonjve.

Formaldehyde ? një gaz i pangjyrë që ndihmon në rritjen e jetëgjatësisë së manikyrit. Nëse jeni duke vuajtur nga alergjitë, kontakti me formaldehid mund të shkaktojë djegje të mundshme kimike dhe probleme me lëkurën. Në rastet më të rënda, mund të shkaktojë çrregullime të zemrës, konvulsione dhe kancer.

Dibutil fhthalat përdoret si aromë. Prania e këtij përbërësi të rrezikshëm mund t?ju shkaktojë çrregullime endokrine, sëmundje gjinekologjike dhe sëmundje të traktit respirator.

Shkencëtarët zhvilluan një studim me një grup prej 24 grash. 6 orë pas lyerjes së thonjve të tyre, shumica e pjesëmarrësve shfaqnin nivele të larta të difenil fosfatit ? një derivat i fosfenit trifenil i cili formohet në procesin e metabolizmit. 10 orë pas fillimit të eksperimentit, nivelet e fosfenit difenil në trupat e të gjithë pjesëmarrseve u rritën deri në 7 herë mbi normën. Këto rezultate janë me të vërtetë alarmante.

Si mund të zgjidhni një manikyr që nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj?

Disa pako dhe shishe për manikyrin e thonjve kanë shenja të veçanta:

?5-Free? do të thotë se produkti nuk përmban formaldehid, dhe përbërës të tjerë (resins formal), toluen, dibutil ftalat ose kamfor.

?3-Free? do të thotë se manikyri nuk përmban tre përbërës të dëmshëm: formaldehid, dibutil ftalat dhe toluen.

Para se të blini manikyrin e thonjve, së pari duhet t?i kushtoni vëmendje përbërësve dhe mos harroni ? shëndeti juaj është në duart tuaja!/CNA

Lajmet e fundit nga