U akuzuan për sulm terrorist në vitin 2016/ Turqia dënon me burg përjetë të akuzuarit

31 Janar 2018, 15:41, Aktualitet CNA

Tre të akuzuarit për sulm terrorist vetëvrasës në Sulltanahemt të Stambollit, ku u vranë të paktën 12 persona, kryesisht shtetas të Gjermanisë dhe u plagosën 16 të tjerë në janar të vitit 2016, teksa kanë dalë para Gjykatës Penale në Stamboll, iu është komunikuar masa e sigurië burg i përjetshëm.

Sikurse raportojnë mediet vendase, në procesin gjyqësor u përfshinë gjithsej 26 të pandehur, shtetas të Sirisë dhe Irakut. Seanca e sotme u ndoq nga katër të akuzuarit Hassan al-Mayyuf, Fevzi Muhammed Ali, Halil Dervish dhe Abdulrahman Faiz Rashit.

Këshilli Gjyqësor e dënoi Abdulrahman Faiz Rashit me gjashtë vite e tre muaj burg për veprën e ?anëtarësimit në organizatë terroriste”, ndërsa e liroi me masën e ndalimit të largimit nga vendi. Tre të akuzuarit e tjerë Hassan al-Mayyuf, Faëzi Muhammad Ali dhe Halil Dervish, gjykata i shpalli fajtor për ?shkelje të Kushtetutës së Republikës së Turqisë?, për çka u dënuan me burgime të përjetshme.

Gjithashtu, këta tre u shpallën fajtorë edhe për veprën penale ndihmë në vrasjen e 12 personave, pjesmarrje në tentim vrasje të 16 personave, për çka u dënuan edhe me nga 329 vite burgim.

Sa i përket 24 të pandehurve të tjerë në këtë rast, për katër prej tyre, pasi ata ende janë në ikje dhe nuk janë dëgjuar, gjykata vendosi që ata të gjykohen veç e veç, apo akuza e tyre të ndahet, kurse 18 të pandehurit tjerë u lanë të liruan për shkak të mungesës së provave për pjesëmarrje në sulm. /CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga