LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sekretet e të jetuarit në Antarktidë

8 Nëntor 2017, 22:00, Aktualitet CNA

Për mijëra vjet, njerëzit thanë shumë teorira rreth ekzistencës së një kontinenti gjigant që quhet Antarktidë. Antarktida, një tokë e ngrirë pa popullsi njerëzore vendase, ku krijesat e vetme që mund të gjesh ndonjëherë në shtëpi janë pinguinjtë, ose ndonjë përbindësh të vogël.

Pavarësisht se është mjedisi më i ftohtë dhe më brutal në planet, një numër çuditërisht i madh i qenieve njerëzore kanë arritur të “jetojnë” në Antarktidë. Shkencëtarët  kanë bërë studime  gjithnjë e më të rëndësishme, kështu që shumica e këtyre “antarktikëve” janë shkencëtarë, por jo të gjithë. Edhe pse nuk ka qeveri vendase, ajo ka shkolla, gara atletike dhe një koncert vjetor rocku.

Ka një popullsi prej 4,000 banorësh

Ka njerëz që jetojnë aty dhe në dimër.

Interneti nuk mund të përdoret lehtësisht

Në Antarktidë zhvillohen gara atletike./CityNews

Lajmet e fundit nga