LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qeveria heq financimin për Akademinë e Shkencave/ Rama: Nuk do tundim flamurin sovjetik

30 Tetor 2017, 08:50, Aktualitet CNA

Në mbledhjen e sotme me grupin e PS, ndër të tjera kryeministri Rama ka theksuar se do të hiqen financimet për Akademinë e Shkencave.

?Nuk do të financojmë Akademinë Sovjetike të Shkencave. Nuk do lejojmë tundjen e flamurit sovjetik. Financimet do të shkojnë për kërkimin shkencor në universitetet?- deklaroi kreu i qeverisë.

Gjithashtu Rama tha se fondet do të shkojnë për financimin e bibliotekave shkencore në universitete, ku do të ketë një fond për biblioteka shkencore të aksesueshme për çdo student.

Kreu i qeverisë e krahasoi Akademinë me një ?nëndetëse të kalbur që rri në rërë? dhe premtoi nuk do të shpenzohet më për rroga që merren kot, por se do të investohet për një bibliotekë shkencore ku mund të bëhen kërkime shkencore si dhe të mësohet gjuha angleze falas për të gjithë studentët./ CityNews

Lajmet e fundit nga