LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

TikTok kërkon verifikimin e llogarive politike dhe ndalon mbledhjen e fondeve

21 Shtator 2022, 18:05, Tech CNA
TikTok kërkon verifikimin e llogarive politike dhe ndalon mbledhjen e
Foto ilustruese

TikTok ka filluar të kërkojë "verifikim të detyrueshëm" për llogaritë me bazë politike në Shtetet e Bashkuara dhe do të ndalojë të gjitha mbledhjet e fondeve politike në platformën e saj të shkurtër video, tha kompania të mërkurën.

Ndryshimet mund të ndikojnë në mënyrën se si shumë prej miliona përdoruesve të kompanisë amerikane angazhohen me përmbajtje politike përpara zgjedhjeve afatmesme të 2022.

Shtytja për të verifikuar llogaritë politike filloi të mërkurën në një bazë prove dhe vlen për qeveritë, politikanët dhe partitë politike në platformë, tha kompania në një postim në blog.

Ndalimi i mbledhjes së fondeve nga TikTok, ndërkohë, do të fillojë gjatë javëve të ardhshme dhe është pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të shtypur aftësinë e politikanëve për të fituar para nga platforma.

Sipas ndryshimeve të ardhshme, politikanët dhe partitë politike nuk do të lejohen të kërkojnë donacione nga përdoruesit e TikTok ose t'i drejtojnë ato në faqet e internetit për mbledhjen e fondeve, tha kompania.

Përditësimet e tjera do të përfshijnë parandalimin e llogarive politike nga përdorimi i veçorive të tjera të fitimit të parave të platformës.

TikTok tashmë e ndalon reklamimin politik në politikat e tij, por për të zbatuar më tej rregullin, platforma tani do të heqë të gjitha mjetet e reklamimit tërësisht nga llogaritë që u përkasin politikanëve dhe partive politike, shtoi kompania./ CNA.al

Lajmet e fundit nga