Rusia gjobit kompaninë "Google" me 370 milionë dollarë

18 Korrik 2022, 17:30, Tech CNA

Rusia gjobit kompaninë "Google" me 370 milionë dollarë

Kompania "Google" është gjobitur me 370 milionë dollarë (21.1 miliardë rubla) këtë të hënë nga një gjykatë në Moskë.

Sipas gjykatës, "Google" nuk ka hequr përmbajtjet që Moska i konsideron të paligjshme dhe të rreme në lidhje me luftën në Ukrainë, shkruan "Reuters".

Moska ka kundërshtuar prej kohësh shpërndarjen e përmbajtjes nga platformat e huaja të teknologjisë që bie në kundërshtim me kufizimet e saj.

Por mosmarrëveshja ka shpërthyer në një betejë të plotë që kur Moska mblodhi forcat e saj të armatosura përpara se t’i dërgonte në Ukrainë në fund të muajit shkurt.

Rregullatori i komunikimit, Roskomnadzor tha në muajin qershor se platforma e publikimit të videove, "YouTube", që është në pronësi të kompanisë "Google", po përhapte qëllimisht informacione të rreme rreth konfliktit në Ukrainë.

"Google", e cila mund të apelojë vendimin, nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të dërguar me e-mail për koment./euronews

Lajmet e fundit nga