Telefon kundër ujit/ Përdoruesit e iPhone do të përdorin pajisjen edhe në shi

6 Korrik 2022, 12:20, Tech CNA
Telefon kundër ujit/ Përdoruesit e iPhone do të përdorin
Foto ilustruese

Makthi më i madh për ne është kur telefoni ynë bie në kontakt me ujin dhe rrezikon të mos funskionojë më siç duhet.

Një tjetër problem është edhe garancia, e cila nuk i mbulon dëmet që i shkaktohen telefonit.

Por tashmë me telefonat e rinj iPhone, një shqetësim i tillë nuk do të jetë më pasi "Apple" ka siguruar një patentë që sugjeron se iPhone do të bëhet i përshtatshëm që të përdoret edhe në shi.

Një nismë e tillë ka ardhur nga kërkesat e shumta të përdoruesve që kanë hasur vështirësi në përdorimin e telefonit në ditët me shi, pasi pikat ujit në ekran e bëjnë të vështirë për përdoruesin që të shtypin  dhe të përdorin ekranin.

Ndaj, "Apple" i ka marrë me seriozitet kërkesat e përdoruesve të saj dhe duket se është në plan për të trajtuar këto çështje duke sjellë veçori që përfshijnë një modalitet të lagësht. Kjo do të jetë e mundur duke përdorur sensorët e integruar të presionit dhe lagështisë për të detektuar ujin në përputhje me rrethanat dhe të rregullojë softuerin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga