"Intel" shtyn ceremoninë e hapjes/Arsyeja, mungesë fondesh

27 Qershor 2022, 13:25, Tech CNA
"Intel" shtyn ceremoninë e hapjes/Arsyeja, mungesë fondesh
Foto ilustruese

Për arsye fondesh "Intel" shtyn ceremoninë e hapjes së themeleve për objektet e planifikuara në Ohio. Lajmi është bëri i ditur nga vetë kompania, e cila vuri në dukje që nuk ka një datë të caktuar në lidhje me hapjen e ceremonisë.

Kompania ka vënë në dijeni dhe ligjëvënësit amerikan në lidhje me këtë vendim duke shpjeguar se shtyrja e ceremonisë po ndodh për shkak të paqartësisë të krijuar nga vetë ato në lidhje me Aktin Chips.

Akti CHIPS ka synim dhënien e fondeve prej 52 miliardë dollarëve për kompanitë teknologjike, duke përfshirë këtu edhe "Intel", për promovimin e prodhimit të çipave në SHBA. Edhe pse Senati dhe Dhoma e përfaqësuesve kanë miratuar versionet e tyre për këtë ligj, finalizimi ka ngecur në Kongres./CNA.al

Lajmet e fundit nga