Mund t’u dalin gomat/ "Toyota" tërheq nga tregu makinat elektrike

25 Qershor 2022, 20:58, Tech CNA
Mund t’u dalin gomat/ "Toyota" tërheq nga tregu makinat
Foto ilustruese

Për shkak se gomat e tyre mund të bien, "Toyota" ka vendosur të tërheqë nga tregu 27000 automjetet e para elektrike. Makinat do të tërhiqen në vende si Amerikë, Europë, Kanada dhe Japoni.

Bulonat e gomave mund të lirohen deri në atë pikë sa goma mund të dalë nga vendi pas një rruge të gjatë.

Ndërkohë, të gjitha makinat të cilat nuk janë dërguar te blerësit do të testohen edhe një herë nga fillimi.

"Toyota" shihet si një kompani relativisht e vonuar në tregun e automjeteve elektrike, në krahasim me prodhuesit rivalë si "Tesla", e cila lançoi makinën e saj të parë elektrike 14 vjet më parë./Përshtati në shqip CNA.al

Lajmet e fundit nga