Me energji elektrike dhe rreze X/ Ekspertët krijojnë ambulancën e së ardhmes

2 Korrik 2022, 10:18, Tech CNA
Me energji elektrike dhe rreze X/ Ekspertët krijojnë ambulancën e
Foto ilustruese

Një ambulancë elektrike, e cila përdor teknologjinë e Formulës 1 dhe është e pajisur me aparate me rreze X, do të jetë shumë shpejt në shërbim të njerëzve në Britani.

Makina me gjashtë rrota Integro-E, mund të ecë dy herë më shpejt se furgonat aktualë të NHS-së dhe është e pajisur me të gjitha pajisjet mjekësore të nevojshme.

International Ambulances, një firmë me bazë në Norfolk, beson se Integro-E e saj është e ardhmja e shërbimeve të urgjencës NHS dhe mund të hapet vitin e ardhshëm, nëse kalon testet e shërbimit shëndetësor.

Më shumë i ngjashëm me një autobus futurist sesa një ambulancë tradicionale, ai ka një sistem me rreze X dhe ultratinguj, të cilat prodhuesit e tij mendojnë se mund të ndihmojnë me krizën aktuale në A&E, duke diagnostikuar pacientët në terren dhe duke i dhënë përparësi atyre që në të vërtetë duhet të pranohen.

Për sa i përket efikasitetit, ai mund të marrë 10 herë më shumë milje nga e njëjta sasi karikimi si ambulancat elektrike në flotën aktuale të NHS.

Por çmimi i saj është rreth 300 mijë paundë, dy herë më shumë se ajo që paguajnë aktualisht./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga