Padia e "Twitter" ndaj Musk/ Miliarderi akuzon platformën për gjyq të nxituar

16 Korrik 2022, 09:48, Tech CNA
Padia e "Twitter" ndaj Musk/ Miliarderi akuzon platformën
Elon Musk

Elon Musk iu përgjigj zyrtarisht padisë së "Twitter"-it të premten në një dosje gjyqësore që akuzon kompaninë e mediave sociale se po përpiqet të nxitojë padinë kundër tij, pas disa muajsh që nuk i ka dorëzuar të dhënat e përdoruesve që ai kërkoi.

"Twitter" ngriti një padi kundër Musk të martën pasi miliarderi Tesla u tërhoq nga marrëveshja e tyre e blerjes prej 44 miliardë dollarësh. Padia synon të detyrojë Musk të bëjë marrëveshjen dhe të blejë "Twitter", duke argumentuar se marrëveshja që ai nënshkroi ishte "detyruese" dhe se ai tani po tërhiqet vetëm "sepse nuk i shërben më interesave të tij personale".

Në letrën që njoftonte se po hiqte dorë nga oferta e tij për të blerë "Twitter", Musk argumentoi se kompania nuk i përmbushte "detyrimet kontraktuale".

"Për gati dy muaj, zoti Musk ka kërkuar të dhënat dhe informacionin e nevojshëm për të 'bërë një vlerësim të pavarur të përhapjes së llogarive false ose spam në platformën e 'Twitter'", thuhej në letër.

Këto ankesa u bënë jehonë në dosjen e gjykatës të premten, e cila argumentoi se gjykata duhet të refuzojë kërkesën e "Twitter" për një gjyq të shpejtë në muajt e ardhshëm, duke pretenduar se çështja ishte më e ndërlikuar sesa e ka përgatitur kompania dhe do të duhej më shumë kohë.

"Twitter" ka thënë vazhdimisht se planifikon të zbatojë marrëveshjen e bashkimit. Në padinë e saj të paraqitur kundër Musk më 12 korrik, kompania tha se ai "po refuzonte të respektonte detyrimet e tij" dhe se akuzat e tij në lidhje me sigurimin e të dhënave mashtruese mbi robotët" u mungojnë asnjë meritë".

Në padi thuhej gjithashtu se "të këqijat" e Musk dhe "përbuzja që ai ka treguar" për "Twitter" e vënë biznesin në rrezik dhe kërcënuan aksionet e tij./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga