LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“New York Times” padit Microsoft dhe OpenAI/  Kjo është arsyeja

27 Dhjetor 2023, 18:02, Tech CNA
“New York Times” padit Microsoft dhe OpenAI/  Kjo
Ndërtesa e New York Times në New York City më 1 shkurt 2022.

“New York Times” ngriti të mërkurën një padi kundër Microsoft dhe OpenAI, kompania që qëndron pas ChatGPT, duke i akuzuar ata për shkelje të të drejtave të autorit dhe abuzim me pronësinë intelektuale të gazetës, raporton CNBC.

Në një dosje gjyqësore, botuesi tha se kërkon llogari nga Microsoft dhe OpenAI për “miliarda dollarë në dëme ligjore dhe aktuale” që beson se i detyrohet për “kopjimin dhe përdorimin e paligjshëm të veprave unike me vlerë të “The Times”.

“The Times” akuzoi Microsoft-in dhe OpenAI-n për krijimin e një modeli biznesi të bazuar në “shkelje masive të të drejtave të autorit”, duke deklaruar se sistemet e tyre të AI “shfrytëzojnë dhe, në shumë raste, ruajnë pjesë të mëdha të shprehjes me të drejtë autori që përmbahen në ato vepra”./ CNA

Lajmet e fundit nga