I nxehti afrikan dominon vendin/ Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

28 Qershor 2022, 08:09, Sociale CNA
I nxehti afrikan dominon vendin/ Njihuni me parashikimin e motit për
Foto ilustruese

Kushtet e qëndrueshme atmosferike do të dominojnë në vendin tonë, duke sjellë mbizotërim të motit të kthjellët në një pjesë të mirë të territorit.

Po, ashtu temperaturat e larta do të vijojnë të jenë prezente si pasojë e masave ajrore nga kontinenti afrikan që kanë përfshirë Shqipërinë.

Parashikohet që vonë pasdite të këtë grumbullim të vranësirave në zonat veri-veriperëndimore, por mundësia për reshje është thuajse zero.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten sërish në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 38°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi verilindor duke krijuar në det dallgëzim 2-3 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga