LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

22 Qershor 2022, 15:48, Sociale CNA
Surprizat e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët
Foto ilustruese

Ashtu si sot edhe për ditën e nesërme, vendi ynë do të ndikohet nga masa ajrore relativisht të qendrueshme.

Moti parashikohet i kthjellët dhe i nxehtë si dhe alternime vranësirash kalimtare më tepër vranësira të larta dhe transparente. Në zonën e Alpeve dhe verilindje nga orët e mesditës, deri ato të pasdites vonë vranësirat, hera-herës priten reshje deri të dendura.

Këto vranësira në këto zona do të shoqërohen me reshje shiu afatshkurtra në formën e shtrëngatave, por edhe rrebeshe dhe stuhi shoqëruar me breshër dhe rrufe.

Era do të fryjë me drejtim veriperëndim – jugperëndim me shpejtësi mesatare 1-4m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era me rrahje deri në 5-7m/s, duke u shoqëruar me valëzim në dete të forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 18 deri 35°C

në zona e ulëta 18 deri 37°C

në zona bregdetare 21 deri 34°C./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga