LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Afrohet vala ekstreme e të nxehtit/ Temperatura jonormale nga e mërkura

20 Qershor 2022, 17:21, Sociale CNA
Afrohet vala ekstreme e të nxehtit/ Temperatura jonormale nga e
Foto ilustruese

Vendi ynë do të goditet nga një valë e pazakontë të nxehti nga e mërkura.

Sipas sinoptikanit Hakil Osmani vala e të nxehtit, i cili po godet vendin tonë do të sjellë temperatura ekstremisht të larta në vendin tonë.

"Sot deri të martën mbeten temperaturat rreth vlerës 32 apo 33 gradë celsius në orët e mesditës në zona të ulëta, ndërsa sa i përket vlerave minimale do të jenë jo më shumë se 11 gradë në zonat malore në orët e para të mëngjesit.

Pas ditës së mërkurë kemi ndryshim sa i përket tablosë termike duke bërë që të kemi rritje të ndjeshme të temperaturave të ajrit.

Maksimumet në qytetet e zonës së ulët pritet të ngjiten edhe në 37 gradë. Ditët e fundit të qershorit pritet të sjellin temperatura shumë të larta deri në 8 apo në 9 gradë më të larta duke bërë që të jenë shumë të nxehta ditët e fundit të qershorit.

Pas të mërkurës vendi do të përfshihet në temperatura shumë të larta. Nuk është normale rritja e temperaturave pasi duhet të luhateshin nga 28 deri në 29 gradë. Kjo vjen si pasojë e afrimit të një vale të nxehti, i cili po godet vendin tonë dhe do të sjellë temperatura ekstremisht të larta në vendin tonë. Temperatura jonormale gjatë kësaj jave që vjen”, tha ai.

 

Lajmet e fundit nga