LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rikthehet i nxehti afrikan/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për fundjavën

17 Qershor 2022, 22:59, Sociale CNA
Rikthehet i nxehti afrikan/ Çfarë parashikojnë
Foto ilustruese

Duke filluar nga kjo fundjavë mbi vendin tonë fillojnë gradualisht të depërtojnë masa ajrore të qëndrueshme dhe të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut.

Në këtë mënyrë për ditën e nesërme moti parashikohet i kthjellët por edhe alternime vranësirash kalimtare të cilat në relievet malore hera-herës do të jenë deri të dendura.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushatrak, në momentin e zhvillimit të vranësirave, në këto zona do të ketë reshje shiu të izoluara në formën e shtrëngatave dhe stuhive afatshkurtra.

Nga relativisht të njejta kushte atmosferike vendi ynë do të ndikohet edhe për ditën e dielë. Moti parashikohet i kthjellët si dhe alternime vranësirash kalimtare më të theksuara në relievet malore në lindje dhe zonën e jugut.

Në relievet e larta malore në jug, në orët e nxehta të ditës, priten reshje shiu të izoluara në formën e shtrëngatave dhe stuhive afatshkurtra./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga