Situata e COVID-19/ Shtrimet në spital, përsëri në rritje në Belgjikë

21 Qershor 2022, 16:13, Sociale CNA
Situata e COVID-19/ Shtrimet në spital, përsëri në rritje
Foto ilustruese

Sipas shifrave nga Sciensano të përditësuara këtë të martë në mëngjes, 1,022 persona pozitivë për koronavirus janë aktualisht të shtruar në spitalet belge, duke përfshirë 58 pacientë të trajtuar në kujdesin intensiv.

Shkalla e riprodhimit të virusit është 1.16!

Kur është më i madh se 1, ky tregues do të thotë që epidemia tenton të përshpejtohet, tregon mjekja mikrobiologe Blerta Brati.

Incidenca, e cila siguron numrin e rasteve të reja për 100,000 banorë, arriti në 282 në 14 ditë.

Ka një aspekt sezonal dhe të gjithë janë pak në pritje për vjeshtën!

Pika themelore e koronavirusit është grumbullimi. Është një virus super ngjitës. Virusi nuk ka të bëjë shumë me të qenit më ngrohtë.

 

Lajmet e fundit nga