LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I nxehti afrikan “përpin” vendin/ Si parashikohet moti për ditën e sotme

25 Qershor 2022, 08:15, Sociale CNA
I nxehti afrikan “përpin” vendin/ Si parashikohet moti për
Foto ilustruese

Sipas MeteoAlb, vijojnë prezente masat ajrore me origjinë afrikane duke diktuar ne vendin tonë mot të kthjellët dhe të nxehtë gjatë paradites ndërsa pjesa e dytë e ditës sjellë kalim të vranësirave nëpër të gjithë territorin e vendit ku më të theksuara vranësirat paraqiten në zonat veriore duke rrezikuar rrebeshe afatshkurta shiu në ekstremin verior të vendit.

Parashikohet që orët e mbrëmjes të vijojnë nën dominimin e motit të kthjellët dhe të nxehtë. Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 36°C.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe në det me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim të ulët./CNA.al

Lajmet e fundit nga