Vonesa e satelitëve/ Rama tenton të justifikohet, bën tjetër premtim

28 Qershor 2022, 11:24, Politikë CNA

Vonesa e satelitëve/ Rama tenton të justifikohet, bën tjetër

Gjatë një konference për bujqësinë, kryeministri Edi Rama në fjalën e tij, ndër të tjera është ndalur edhe te vonesa e satelitëve, për të cilët kishte premtuar se do të realizoheshin që në muajin mars 2022.

Rama ka tentuar të justifikojë vonesën e projektit të satelitëve duke thënë se kanë marrë më shumë kohë për shkak të procedurave.

Por, pas dështimit për realizimin në kohë të projektit, Rama premtoi që do të vijnë brenda këtij viti.

"Përmes formalizmit me regjistrin e fermës, regjistrin digjital të fermës dhe vënien në përdorim të dronëve e satelitëve që për shkak të procedurave kanë marrë më shumë kohë sesa e kishim parashikuar, do të vijnë brenda këtij viti dhe me faturat, naftën do ta marrësh, por duhet të sjellësh faturat", tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga