“Shqiptarët i njohin grupet kriminale”/ Meta, thirrje drejtësisë: Kjo duhet të marrë fund

28 Qershor 2022, 11:14, Politikë CNA

“Shqiptarët i njohin grupet kriminale”/ Meta, thirrje

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me raportin e OKB-së, që rendit Shqipërinë në vendin e 7-të për kultivimin dhe përdorimin e kanabisit.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta u drejton një thirrje organeve të drejtësisë, që të reagojnë. Sipas Metës, mbrojtja politike e grupeve kriminale po dëmton imazhin e vendit, ndaj thekson se kjo duhet të marrë fund njëherë e përgjithmonë.

"Krimi i organizuar vijon të mbetet një kërcënim serioz për sigurinë kombëtare të Shqipërisë. Policia e Shtetit, Shërbimi Informativ Shtetëror, Prokuroria dhe agjencitë ligjzbatuese ende nuk janë përqendruar seriozisht në luftën kundër kanabizimit dhe trafikut të drogës, kusht për integrimin europian. Raporti i vitit 2022 i UNODC, zyrës së Kombeve të Bashkuara për Drogat dhe Krimet e rendit në vendin tonë, kryesor në botë për kultivimin e kanabisit, duke e klasifikuar të shtatin nga shtetet më të përmendura për origjinën, nisjen dhe tranzitin për periudhën 2016-2019, pas Marokut, Afganistanit, Spanjës, Holandës, Pakistanit dhe Libanit. Shqipëria përmendet edhe në të ashtuquajturën rrugë të Ballkanit për heorinën, që fillon nga Pakistani, kalon nëpër Siri, Turqi, Greqi dhe përfundon në vendet e Europës Perëndimore.

Një tjetër raport i publikuar nga Qendra Europiane për Monitorimin e Drogave (EMCDDA) rreth një muaj më parë, konstatonte se grupet kriminale shqiptare, që prej vitit 2017, jo vetëm që janë zgjeruar, por edhe janë sofistikuar, duke kontrolluar si importin ashtu dhe shpërndarjen e kokainës nga vendet e Amerikës Latine në tregjet europiane. Mbrojtja politike e grupeve kriminale dhe shmangia e tyre nga drejtësia, përdorimi i bandave në fushatat elektorale dhe dhënia për ta si “koncension” i vijimit të trafiqeve, që po dëmton seriozisht imazhin e vendit dhe ka marrë aq shumë jetë njerëzish, duhet të marrë fund një herë e përgjithmonë. Të gjithë shqiptarët i njohin grupet kriminale dhe ortakët e tyre në nivelet më të larta shtetërore. Drejtësia të reagojë tani!", shkruan Meta./CNA.al

“Shqiptarët i njohin grupet kriminale”/ Meta, thirrje

Lajmet e fundit nga