LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Premton Veliaj: Do të fus linjën e shpejtë të autobusëve

29 Mars 2023, 15:27, Politikë CNA

Premton Veliaj: Do të fus linjën e shpejtë të

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, prezantoi sot një nga projektet më inovative për transportin publik, atë që njihet si Bus Rapid Transit (BRT), i cili do të prekë linjat kryesore të qytetit, si Kinostudio-Kombinat, Unazën dhe linjën e Tiranës së Re.

Gjatë fjalës së tij, Veliaj theksoi se ka ardhur koha e futjes së linjave të shpejta të autobusëve.

“Propozimi sot është që ne të kalojmë në linjën e shpejtë të autobusëve, e cila fillimisht do të zbatohet për 3 linja. Propozimi që na ka ardhur me mbështetjen e miqve tanë nga KFW dhe GIZ-it gjerman, dhe me mbështetjen e qeverisë shqiptare, është që të kalojmë në një sistem ku korsia e autobusëve të jetë e pandërprerë, në mënyrë që të mos futen makinat apo këmbësorët. Linja që do të kalojnë me korsi të shpejtë të dedikuar janë: Tirana e Re, Unaza dhe Kombinati, siç kemi bërë në disa raste me korsitë e biçikletave”, u shpreh kryebashkiaku.

Më 2018, Veliaj premtoi se deri në zgjedhjet e vitit 2023 do të mundësonte ndërtimin e trenit elektrik, por ky premtim pavarësisht se zgjedhjet kanë ardhur ka mbetur i parealizuar./CNA

 

Lajmet e fundit nga