LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tabaku dorëzon në Kuvend amendamentin/ “Tatimi socialist po gërryen të ardhurat e qytetarëve”

29 Mars 2023, 11:26, Politikë CNA
Tabaku dorëzon në Kuvend amendamentin/ “Tatimi socialist po
Deputetja Jorida Tabaku

Deputetja Jorida Tabaku ka bërë me dije se ka depozituar në Kuvend një amendament në lidhje me Draft Ligjin për Tatimin mbi të Ardhurat, që parashikon tatimin në 23% për profesionistët e lirë dhe bizneset e vogla.

Në reagimin e saj në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se qeveria parashikon t’u marrë 20 milionë euro thuajse 17 mijë profesionistëve të lirë duke diskriminuar të vetëpunësuarit.

Më tej thekson se tatimi socialist po gërryen të ardhurat e shtresës së mesme.

Ditën e sotme depozitova në Kuvend një Amendament në lidhje me Draft Ligjin për Tatimin mbi të Ardhura që parashikon tatimin në 23% për profesionistët e lirë dhe bizneset e vogla.

Kështu, qeveria parashikon t’u marrë 20 milionë euro thuajse 17 mijë profesionistëve të lirë duke diskriminuar të vetëpunësuarit, duke shkelur barazinë dhe ofruar pabarazinë, mos vlerësim i punës, shkelja me këmbë e mundit edhe investimit  dhe duke shkelur jo pak herë standartet kontabël.

Shqipëria ka nevojë për një sistem taksash ku në qendër është individi dhe jo qokat e qeverisë.

Tatimi socialist po gërryen edhe më shumë të ardhurat e shtresës së mesme”, shkruan Tabaku./ CNA.al

Lajmet e fundit nga