LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqiptarët kanë nevojë për parlament”/ Mediu: Do kërkojmë formimin e koalicioneve parazgjedhore

1 Prill 2024, 20:01, Politikë CNA

“Shqiptarët kanë nevojë për parlament”/ Mediu:

Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu ka deklaruar se do të kërkojë formimin e koalicioneve parazgjedhore.

Gjatë një interviste në Euronews, Mediu ka theksuar se, është e papranueshme që që prej 15 vitesh Shqipëria është pjesë e NATO-s dhe ende nuk kemi zgjedhje të ndershme.

Ai shton se shqiptarët kanë nevojë për parlament dhe opozitës i duhet parlamenti.  

Mes tjerash ai nënvizoi se shqiptarët kanë nevojë për parlament dhe opozita duhet të bëjë të pamundurën që të shëndosh partinë politike.

“Koalicionet duhet të lejohen sepse sistemi që ne kemi nëse e djathta shkon e copëzuar favorizon drejtpërdrejt mazhorancën.

Çdo votë që nuk kthehet në mandat për një parti politike, shkon në avantazh për një parti tjetër. PS edhe pse ka 48% ka më shumë se 51% të deputetëve në Kuvendin e Shqipërisë.

Ne do kërkojmë formimin e koalicioneve para zgjedhore. Është e papranueshme që jemi që 15 vite në NATO dhe akoma nuk bëjmë zgjedhje të ndershme.

Di që pjesa më e madhe e kolegëve deputetë ndajnë të njëjtin qëndrim me mua. Unë jam i gatshëm të dëgjoj me vëmendje, mendimin e kujtdo kolegu që të më thotë që kështu është mënyra më e mirë për të shëndoshur partinë politike. Shqiptarët kanë nevojë për parlament. Opozita është e interesuar për parlament”,tha ai./ CNA

Lajmet e fundit nga