LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse u ruajt trupi i Leninit pas vdekjes së tij?

26 Shtator 2022, 16:21, Politikë CNA

Pse u ruajt trupi i Leninit pas vdekjes së tij?

Vladimir Ilich Lenin konsiderohet edhe sot e kësaj dite babai i komunizmit për mënyrën sesi Bashkimi Sovjetik evoluoi rreth ideologjisë së tij. Mjerisht, ai pësoi goditjen e tretë në tru më 9 mars 1923. Ishte një goditje hiri. Ish-udhëheqësi bolshevik nuk mund të fliste më dhe u vu në shënjestër në shtrat. Ai vdiq më 21 janar 1924, në moshën 53 vjeçare. Mjekët e tij lëshuan njoftimin mjekësor:

“Më 21 janar, gjendja shëndetësore e Vladimir Ilicit u përkeqësua ndjeshëm. Në orën 17.30, frymëmarrja u vështirësua. Ajo humbi ndjenjat dhe vdiq në orën 18.50 për shkak të paralizës së qendrave të frymëmarrjes”.
Të nesërmen, në orën 11:00 të mëngjesit, Kalinin njoftoi vdekjen e tij në Kongres, me zërin e tij të ngjirur dhe frazat thumbuese. Sipas njoftimeve të shtypit, i gjithë amfiteatri shpërtheu në lot dhe gratë filluan të vajtojnë nga çdo cep i dhomës. U dekretua që 21 janari të jetë ditë zie në kalendarin rus. Anëtarët e Kongresit më pas shkuan në Gorki për të sjellë trupin e pakujdesshëm në Moskë. Ai duhej të strehohej në Shtëpinë e Sindikatave që njerëzit të ishin të mirë.

Dy ditë pas vdekjes së Leninit, arkitekti Alexei Chusev, me origjinë nga Kishinau, u ngarkua me ngritjen e një ndërtese në të cilën do të shtrihej trupi i pabanuar, që njerëzit të vinin, të vajtonin dhe t'u jepnin lamtumirën. sundimtari i parë i Rusisë komuniste. Kjo ishte dëshira e Stalinit që paraardhësi i tij të balsamosej. Lev Trotsky dhe Nadejda Krupskaia, gruaja e Leninit, nuk e panë iniciativën me sy të mirë.

Pse u ruajt trupi i Leninit pas vdekjes së tij?

Vetë Trotsky argumentoi se praktika kujton krijimin e "relikeve" që të krishterët adhurojnë, diçka e paimagjinueshme në ideologjinë komuniste. Asgjë. Lenini u balsamos dhe u ekspozua në Sheshin e Kuq në Moskë. Në fillim, sarkofagu me trupin e balsamosur të Leninit u vendos në një strukturë relativisht modeste prej druri, por në verën e vitit 1924, ai ishte zëvendësuar me një ndërtim më të madh.

Qindra mijëra njerëz u rreshtuan në radhë të gjata për të vizituar mumjen - në fakt, kjo simbolizonte ndërtimin: besnikërinë ndaj idealeve të marksizëm-leninizmit, mbi të cilat tani bazohej Rusia. Sipas statistikave të publikuara nga “Russia Beyond”, çdo vit në radhët e liderit bolshevik kalojnë mbi 2.5 milionë njerëz. Sidoqoftë, në vitin 1930, një mauzoleum monumental, i bërë nga graniti dhe mermeri, u shfaq në Sheshin e Kuq, që të kujtonte tempujt antikë.

Ndryshimi i strukturës pritëse u shkaktua edhe nga zbulimi i teknikave të reja të balsamimit, një çështje që mbeti e rreptë. Fillimisht, u bë balsamimi klasik, organet e brendshme u hoqën dhe lëngjet u kulluan, duke futur në vend të tij një zgjidhje të veçantë që ngadalëson procesin e dekompozimit të indeve. Por ende kishte probleme, si shfaqja e njollave të zeza në duar dhe fytyrë, rrudha dhe çngjyrosje e disa pjesëve të lëkurës, lagja e pjesëve të tjera.

Për secilin, natyrisht, u gjet një zgjidhje dhe çdo vit e gjysmë Leninit lahej me një zgjidhje të tillë balsamimi. Dhe pas 95 vitesh pastrim, sot, vetëm 23% e trupit të Leninit është ende në sarkofag, pavarësisht se ai ka ruajtur tiparet e tij fizike, elasticitetin e lëkurës dhe fleksibilitetin e kyçeve të dorës.

Pse u ruajt trupi i Leninit pas vdekjes së tij?

Pas tre dekadash nga rënia e Bashkimit Sovjetik, mumja e Leninit është ende në mes të Kremlinit, prej nga ai u largua vetëm për një periudhë të shkurtër, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 1941, nga frika e një pushtimi gjerman të Moskës, Lenini u zhvendos në Tiumen, Siberi, por u kthye në Mauzoleumin e Moskës në fund të luftës.

Sot, prania e tij në kryeqytetin rus vazhdon të përçajë shoqërinë ruse. Konkurrentët e regjimit komunist e varrosën, nuk e lavdëruan në Sheshin e Kuq. Një arsye tjetër e përmendur shpesh është kostoja e lartë e mirëmbajtjes së mauzoleut. Për shembull, në vitin 2016, qeveria ruse ndau fonde federale 13 milionë rubla (rreth 198,000 dollarë) për ta mbajtur Leninin të dukej 53 vjeç. Megjithatë, mbi 60% e rusëve duan që trupi i tyre të hiqet nga tregu, sipas një sondazhi të cituar nga “Russia Beyond”.

Presidenti Vladimir Putin luan me shumë kujdes rreth mauzoleumit të Leninit: ai deklaroi në mënyrë evazive se tema e varrosjes së udhëheqësit bolshevik duhet të trajtohet me kujdes, në mënyrë që të mos "ndahet shoqëria". Vladimir Illy Lenin është i vështirë për t'u varrosur, veçanërisht pasi Partia Komuniste Ruse e konsideron mauzoleun një "vend të shenjtë" dhe një monument historik me vlerë të madhe./CNA.al

Lajmet e fundit nga