LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga energjia te burimet natyrore dhe teknologjia/ Rama zbulon synimet e Qeverisë

12 Gusht 2023, 16:50, Politikë CNA

Nga energjia te burimet natyrore dhe teknologjia/ Rama zbulon synimet e

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar synimet e Qeverisë së tij për Shqipërinë. Në një intervistë për median italiane “Rai News24”, Rama tha se turizmi është një nga shtyllë e rëndësishme e ekonomisë së vendit.

Ai deklaroi se gjithashtu Qeveria ka në fokus energjinë, burimet natyrore dhe teknologjitë e reja.

Kreu i qeverisë përmendi burimet e naftës dhe gazit, teksa u shpreh se SHELL po kryen gërmime së bashku me kompaninë italiane ENI.

“Po, turizmi është një nga shtyllë e rëndësishme e ekonomisë së vendit, bashkë me energjinë dhe burimet natyrore. Ne kemi burime të rëndësishme të gazit dhe naftës. Për këtë kemi edhe ENI-n tuaj që po kryen kërkime në një zonë bashkë me SHELL. Synojmë shumë mbi teknologjitë e reja.

Jemi vendi që ka bërë më shumë për t'u bërë dixhital në shërbimet publike dhe sot në Shqipëri nëse ke nevojë për një licencë ose për një leje nëse ke nevojë për një dokument, i merr pa lëvizur nga shtëpia sepse 95% e këtyre shërbimeve është online, por nëse ke nevojë të martohesh duhet të paraqitesh personalisht sepse nuk kemi akoma këtë lloj martese”, theksoi Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga