LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dështimi në gjetjen e 61 kandidatëve/ Justifikohet Alibeaj

28 Mars 2023, 13:56, Politikë CNA

Dështimi në gjetjen e 61 kandidatëve/ Justifikohet Alibeaj

Kreu i PD-së së “vulës”, Enkelejd Alibeaj, është shfajësuar për dështimin e grupit të tij duke ia hedhur fajin herë kryeministrit Rama dhe herë kreut të PD-së së anëtarësië, Sali Berisha.

Alibeaj ka pranuar përçarjen dhe debatet brenda grupit si dhe ka pranuar që në zgjedhjet e 14 majit do të duhet të dilnin me 61 kandidatë, por u justifikua se ishte gjyqi ai që i pengoi dhe si përfundim dolën me 17 kandidatë.

“Kjo kohë e gjatë e zvarritur ne opozitë të vazhdojë. Ështe e qartë e pranoj që situata në PD është e ndarë. Manovrat e Ramës për stërzgjatjen e një procesi gjyqësor. Është e qartë për të gjithë që çdo degë e PD-së duke përfshirë edhe selinë, është e zaptuar nga Berisha, ka pasur ndikim për një parti që ka dashur të hyjë në zgjedhje. Kemi kaluar kohën më së shumti me debate me njëri-tjetrin ndërkohë që duhet ta kishim kaluar me demokratët. Në disa mbledhje periodike kam kupruar që baza e PD-së është e qartë në drejtimin e saj politik. Unë vazhdoj t'i mbetem vendimit që duhet të kishim 61 përfaqësues në zgjedhjet lokale. Stërzgjatja e procesit gjyqësor për PD-në, na la gjykatave, krijuam një efekt pasiviteti por kemi bërë edhe gjeste fisnike ", tha ai./CNA.al

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga