LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FBI zbulon komplotin e viteve 1980 për të vrarë Mbretëreshën Elizabeth II

26 Maj 2023, 08:09, Kuriozitete CNA

FBI zbulon komplotin e viteve 1980 për të vrarë

Mbretëresha Elizabeth II u përball me një kërcënim vrasjeje gjatë një vizite në vitin 1983 në SHBA, tregojnë dokumentet e sapopublikuara të FBI-së.

Byroja Federale e Hetimeve ka lëshuar një skedar me dosje në lidhje me udhëtimet e mbretëreshës së ndjerë në SHBA, pas vdekjes së saj vitin e kaluar.

Ato tregojnë se si FBI-ja, e cila ndihmoi në sigurimin e sigurisë së monarkut gjatë vizitave të saj, shqetësohej për kërcënimet e IRA-s.

Kërcënimi për vrasje iu bë një oficeri policie në San Francisko.

Sipas dosjes, një oficer që frekuentonte një pijetore irlandeze në San Francisko, paralajmëroi agjentët federalë për një telefonatë nga një burrë që kishte takuar në atë vend.

Oficeri tha se burri i tha atij se po kërkonte hakmarrje për vajzën e tij, e cila "ishte vrarë në Irlandën e Veriut nga një plumb gome".

Kërcënimi erdhi më 4 shkurt 1983, rreth një muaj përpara vizitës së Mbretëreshës Elizabeth II dhe burrit të saj Princ Philip në Kaliforni.

"Ai do të përpiqej të dëmtonte mbretëreshën Elizabeth dhe do ta bënte këtë ose duke lëshuar ndonjë objekt nga Ura Golden Gate mbi Royal Yacht Britannia ose do të përpiqej të vriste Mbretëreshën Elizabeth kur ajo vizitoi Parkun Kombëtar Yosemite", thuhet në dokument.

Në përgjigje të kërcënimit, Shërbimi Sekret kishte planifikuar të "mbyllte vendkalimet në urën Golden Gate, ndërsa jahti afrohej". Është e paqartë se çfarë masash u morën në Yosemite, por vizita vazhdoi. Nuk u publikuan detaje të arrestimeve nga FBI-ja.

Memoria e fshehtë prej 102 faqesh u ngarkua në Vault, faqja e informacionit e FBI-së, të hënën, pas një kërkese të Ligjit për Lirinë e Informacionit të paraqitur nga mediat amerikane.

Shumë nga vizitat shtetërore të Mbretëreshës së ndjerë në SHBA, duke përfshirë vizitën e vitit 1983 në Bregun Perëndimor, erdhën gjatë tensioneve të rritura mes trazirave në Irlandën e Veriut.

Në vitin 1976, mbretëresha e ndjerë ishte në qytetin e Nju Jorkut për festimet e dyqindvjetorit të Amerikës.

Dokumentet zbulojnë se si një ftesë i është lëshuar një piloti për fluturimin e një avioni të vogël mbi Battery Park me një tabelë ku shkruhej "Angli, dil nga Irlanda".

Dosjet tregojnë se si FBI ishte vigjilente ndaj asaj që konsideronte si potencialin real të kërcënimeve ndaj mbretëreshës së ndjerë.

Kushëriri i saj i dytë Lord Mountbatten u vra në një bombardim të IRA në brigjet e Qarkut Sligo, Republika e Irlandës, në 1979.

Përpara një vizite personale të mbretëreshës së ndjerë në Kentaki në vitin 1989, një memo e brendshme e FBI-së thoshte "mundësia e kërcënimeve kundër Monarkisë Britanike është gjithnjë e pranishme nga Ushtria Republikane Irlandeze (IRA)".

Ai vazhdoi se "Bostonit dhe Nju Jorkut u kërkohet të qëndrojnë vigjilentë për çdo kërcënim kundër Mbretëreshës Elizabeth II nga ana e anëtarëve të IRA-s dhe menjëherë t'i dërgojnë të njëjtën gjë Louisville", në Kentaki.

Mbretëresha e ndjerë, e cila zotëronte kuaj garash, dihet se e ka vizituar Kentakin disa herë gjatë jetës së saj për të shijuar pamjet kryesore të kuajve të shtetit, përfshirë Derbin e Kentakit.

Në një vizitë shtetërore në vitin 1991, mbretëresha e ndjerë ishte planifikuar të shihte një lojë bejsbolli në Baltimore Orioles me Presidentin George H Bush.

FBI paralajmëroi Shërbimin Sekret se "grupet irlandeze" po planifikonin protesta në stadium dhe "një grup irlandez kishte rezervuar një bllok të madh të biletave të tribunës" për ndeshjen.

Byroja i tha "NBC News" se mund të ketë "regjistra shtesë" që ekzistojnë përveç atyre të publikuara këtë javë, por ajo nuk përcaktoi një orar për publikimin e tyre./ CNA.al

Lajmet e fundit nga