LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bibla më e vjetër hebraike shitet në ankand për 38 milionë dollarë

19 Maj 2023, 09:39, Kuriozitete CNA

Bibla më e vjetër hebraike shitet në ankand për 38

Bibla më e vjetër hebraike është blerë në Sotheby's New York për 38.1 milionë dollarë duke u bërë dorëshkrimi më i vlefshëm i shitur në ankand.

Codex Sassoon mendohet të jetë shkruar rreth 1100 vjet më parë.

Është shembulli më i hershëm i mbijetuar i një dorëshkrimi të vetëm që përmban të 24 librat e Biblës Hebraike me shenja pikësimi, zanore dhe thekse.

Avokati amerikan dhe ish-ambasadori Alfred Moses e bleu atë për Muzeun ANU të Popullit Hebre në Tel Aviv, Izrael.

"Bibla hebraike është më me ndikim në histori dhe përbën themelin e qytetërimit perëndimor," tha zoti Moses në një deklaratë.

Oferta fituese tejkaloi 30.8 milionë dollarët e paguar nga bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates në 1994 për Codex Leicester, fletoren shkencore të Leonardo da Vinçit.

Por ai nuk arriti rekordin për një dokument historik të shitur në ankand të vendosur nga menaxheri i fondit mbrojtës Ken Griffin, i cili bleu një kopje të shtypur të botimit të parë të kushtetutës së SHBA për 43.2 milionë dollarë dy vjet më parë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga