LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E çuditshme, por e vërtetë/ Këto janë destinacionet ku mund të sëmureni nëse i vizitoni

23 Prill 2023, 20:57, Kuriozitete CNA

E çuditshme, por e vërtetë/ Këto janë destinacionet
Indeksi i "Forbes Advisor Travel Bug Index" rendit 25 destinacionet më të këqija ku ku mund të sëmureni me shumë gjasa nëse kaloni pushimet në to.

Forbes analizoi më shumë se 2.4 milionë rishikime të Tripadvisor që përmbajnë terma të tillë si 'salmonella', 'gastroenteriti' 'e-coli' dhe 'helmimi nga ushqimi'.

Hulumtimi tregoi se Punta Cana në Republikën Domenikane ka indeksin e gabimeve të udhëtimit 90.4, i ndjekur nga Sharm El Sheik në Egjipt me 83.5.

Destinacioni tjetër që u rendit në tre vendet e para ku ju mund të sëmureni është ishulli Sal në Kepin e Verdës, me një indeks 70.6.

1.Punta Cana , Republika Dominikane 

2.Sharm El Sheikh, Egjipt 
3.Sal, Kepi Verde 
4.Playa del Carmen, Meksikë
5.Cabo San Lucas,  Meksikë
6.Bali, Indonezi
7.Hurghada, Egjipt
8.Tulum ,  Meksikë
9.Boa Vista, Kepi Verde
10.Kankun ,  Meksikë

Kompania ndoqi të njëjtën metodologji për të renditur destinacionet evropiane ku ka më shumë gjasa të sëmureni.

1.Benidorm,  Spanjë
2.Londër,  MB
3.Sunny Beach,  Bullgari
4.Paris,  Francë
5.Tenerife,  Spanjë
6.Menorca,  Spanjë
7.Majorka,  Spanjë
8.Romë,  Itali
9.Zante,  Greqi
10.Mykonos, Greqi

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga