LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Starship” dështon/ Raketa e fuqishme shpërthen në ajër

21 Prill 2023, 10:33, Kuriozitete CNA
“Starship” dështon/ Raketa e fuqishme shpërthen në
Foto ilustruese

"Starship" i "SpaceX", raketa më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë, u lëshua në Teksas në orën 9:33 të mëngjesit të së enjtes, por shpërtheu në ajër.

Nisja e së enjtes shënoi fluturimin e parë historik testues të automjetit.

Anija kozmike Starship, u ngrit mbi Gjirin e Meksikës.

Fluturimi arriti pikën e tij më të lartë 24.2 milje (39 kilometra) mbi tokë dhe shpërthimi ndodhi rreth katër minuta pas ngritjes, sipas SpaceX.

SpaceX tha se "ekipet do të vazhdojnë të rishikojnë të dhënat dhe të punojnë drejt testit të ardhshëm të fluturimit". Rruga dhe plazhi pranë pistës së lëshimit pritet të qëndrojnë të mbyllura deri të premten./ CNA.al

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga