LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Në 'çatinë e Japonisë'/ Një korridor mahnitës dëbore 20 metra i thellë rihapet për vizitorët

14 Prill 2023, 08:33, Kuriozitete CNA

Në 'çatinë e Japonisë'/ Një korridor

Një korridor gjigant dëbore pranë malit Tateyama, një nga tri malet e shenjta të Japonisë, do të rihapet për udhëtarët më 15 prill.

E quajtur Yuki no Otani (ose Lugina e Madhe e Dëborës), ky shteg 500 metra i gjatë kalon nëpër mure të larta dëbore që ngrihen deri në 20 metra në pikën më të lartë të Rrugës Alpine Tateyama Kurobe.

E shtrirë në prefekturat Toyama dhe Nagano në veri të Tokios, rruga 90 kilometra e quajtur "Çatia e Japonisë", ofron pamje të pabesueshme të malit Tateyama 3,015 metra dhe majave të malit Akazawa-dake 2,478 metra. Por atraksioni më i madh është shëtitja me dëborë, e cila zgjat rreth 20 minuta dhe do të qëndrojë e hapur deri më 25 qershor.

Në 'çatinë e Japonisë'/ Një korridor

Tërheqja turistike është rezultat i muajve të punës së mundimshme nga shoferët e borëpastruesve që gdhendin nëpër rrugën e mbuluar me borë në Tateyama Toll Road.

Hapja e shëtitores Yuki no Otani shënon gjithashtu rifillimin e trafikut në të gjithë Rrugën Alpine Tateyama Kurobe në fund të dimrit.

Në 'çatinë e Japonisë'/ Një korridor

Atraksione të tjera në zonë përfshijnë një rrugë të veçantë Panorama, e cila u jep udhëtarëve pamje më të bukura të malit Tsurugi, pjesë e vargmalit Tateyama. Ky vargamal është i hapur vetëm deri më 7 maj.

Turistët mund të vizitojnë gjithashtu Snoë Kamakura (igloo japoneze) dhe tunelin e borës në stacionin Daikanbo, i cili gjithashtu ka pamje panoramike të Alpeve Japoneze./ CNA.al

Në 'çatinë e Japonisë'/ Një korridor

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga